“Târgul Mărţişorului” la CŞEI “Delfinul”

20160229_090745Elevii claselor a VI-a de la Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa au participat în data 4 martie 2016, la activitatea „Târgul Mărţişorului” din cadrul proiectul judeţean „Sărbătorile românilor, prilej de bucurie”, înscris în Calendarul Activităţilor Educative Judeţene la domeniul cultural-artistic în anul şcolar 2015-2016. Aflat la ediţia a III-a, proiectul este iniţiat de Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Delfinul”. Recunoscând importanţa educaţiei nonformale în structura şi dezvoltarea personalităţii elevilor cu CES, cadrele didactice iniţiatoare au organizat un atelier de creaţie de mărţişoare şi felicitări la care au participat atât elevii şcolii noastre cât şi elevii de la Centru. În finalul activităţii elevii noştri, însoţiţi de prof. Camelia Cantaragiu şi prof. Mirela Roşioru, au realizat un tur al CŞEI „Delfinul”, ghid fiindu-le dna director Carmencita Caiali alături de prof. Mihaela Gherghina. Proiectul „Sărbătorile românilor, prilej de bucurie” îşi propune ca finalitate consolidarea structurilor personalităţilor elevilor cu cerinţe educative speciale printr-o mai bună relaţionare cu mediul social. În acelaşi timp proiectul contribuie şi la o justă responsabilizare a elevilor fără cerinţe educaţionale speciale faţă de şcoală, părinţi şi colegi.