Ora de dirigenţie …prin teatru

IMG-20160326-WA0000Toţi elevii s-au imaginat măcar o dată în viaţă pe o mare scenă, alături de mari actori, primind aplauzele publicului. Elevii Şcolii Gimnaziale nr. 29 “Mihai Viteazul” şi-au îndeplinit o parte din acest vis, vineri, 25 martie, în cadrul activităţii “Ora de dirigenţie”, proiect susţinut de actriţa Teatrului de Stat Constanţa, Luiza Martinescu, cu participarea specială a actorului Nicodim Ungureanu, Actorul Anului în România în 2015.

Proiectul îşi propune dezvoltarea imaginaţiei, dezvoltarea atenţiei, a spiritului de observaţie, a comunicării şi a spontaneităţii, existând numeroase studii care atestă faptul că teatrul influenţează pozitiv procesul de învăţare, dezvoltând psihicul şi socialul printr-o metodă plăcută, veselă, într-o manieră nonformală.

Acest proiect are drept obiective stimularea pozitivă a creativităţii individuale. De asemenea, încurajarea copiilor de a se exprima cu ajutorul mijloacelor oferite de teatru şi perfecţionarea calităţii limbajului, a pronunţiei şi a intonaţiei reprezintă scopuri importante ce se urmăresc a fi atinse.

Elevii claselor 6C (prof. diriginte Cantaragiu Camelia) şi 7A (prof. diriginte Popa Ionela) au încercat să-şi descoperit talentul actoricesc sub îndrumarea celor doi mari actori, participând la  jocuri pentru dezvoltarea memoriei şi a puterii de concentrare, la exerciţii de imaginaţie – improvizaţie, precum şi la jocuri pentru dezinhibare şi dobândirea încrederii în propria persoană.

Aceştia au fost încântaţi atât de inedita activitate, cât şi de prezenţa celor doi actori, aşteptând cu nerăbdare următoarea întâlnire.

Elevii şcolii noastre se dovedesc, în continuare, pasionaţi de arta teatrului… care ne-a bucurat de-a lungul timpului cu rezultate deosebite la concursurile şi festivalurile de profil din ţară şi din străinătate.

Concursul Internaţional „Castello di Duino”, Italia, secţiunea „Teatru”, martie 2015

• Menţiune specială, echipa: Butcaru Andreea (clasa 6), Caba Miruna (clasa 6), Ciolache Andreea (clasa 6), Lazarov Felix (clasa 6), Partenie Maria (clasa 6), Brânză Maria (clasa 8), Brătoi Anda (clasa 8), Buciuneanu Otilia (clasa 8), Geani Maria (clasa 8), Satnoianu Olga (clasa 8), Vidru Beatrice (clasa 8) – Prof. Camelia Cantaragiu

Concursul Naţional de Artă Dramatică „Spiritul lui Caragiale”, CAEN A4/nr. 26362/2015

• Premiul III pentru interpretare Trupa de teatru „Caţavencii”  formată din elevii clasei a 8-a: Fătu Ioana, Albert Capalb, Mihai Robert, Mihnea Stan şi Alexandru Ivanciu – Prof. Carmen Guguş