Author Archives: admin

Simulare Evaluare Națională

An școlar 2019 – 2020

OMEC-simulari_compressed-1-5

Mobilitatea personalului didactic titular în anul școlar 2020-2021

mobilitate-2020-2021

Înscrierea în învățământul primar pentru anul școlar 2020-2021

pregatitoare

conditii

CJRAE-Constanta_Centre-si-precizari-evaluare-psihosomatica_2020-2021

Calendarul

Telverde

circumscriptie

Circumscripțiile școlare se află la adresa www.isjcta.ro/arondare/.

OMEC 3277 /2020 (Calendarul și metodologia): https://drive.google.com/file/d/1U-jZmIjcRi-qbp-qy79xevwd2uGTaqqx/view?usp=sharing

Cupa Unirii la șah!

24 Ianuarie este ziua în care Hora Unirii  răsună pe meleagurile țării. Cei cu inima română dau mână cu mână, reînviind momentele de mare emoție ale anului 1859, încercând să aducă astfel un omagiu înaintașilor.

Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 29 ,,Mihai Viteazul‟ au ales să sărbătorească acest eveniment printr-o elegantă etalare a inteligenței și perspicacității, într-o tradițională competiție de șah, ,,Cupa Unirii la șah‟. Acțiunea face parte din calendarul Proiectului Educațional ,,Prin șah ne descoperim‟, în anul școlar 2019-2020.Acest eveniment a antrenat foarte mulți elevi ai școlii și a adus multă bucurie și entuziasm, timp de 15 ani.

La ciclul primar, concursul a avut 38 participanți de la clasele pregătitoare până la clasa a IV-a. Doamnele profesor învățământ primar Rădulescu Renata, Ghiban Ioana, Negrilă Mariana, Mirică Elena, Rădulescu Ingrid și Enuță Primavera au supravegheat și arbitrat rundele de șah disputate aprig între cei mici.

Clasele Pregătitoare – II

Premiul I – Sima Daniel – clasa II B

Premiul II – Eremia Matei – clasa I B

Premiul III – Eftemie Andrei – clasa  II B

Clasele III- IV 

Premiul I – Dima Mario – clasa a IV-a A

Premiul II – Badula Yanis – clasa a III-a B

Premiul III – Dumea Darius – clasa a IV-a A

Mențiune – Vergelea Gabriel – clasa a IV-a C

„Cupa Unirii la șah – 24 Ianuarie” a continuat cu elevii de la gimnaziu.

Celor 30 de elevi ai școlii de la gimnaziu li s-au alăturat colegi de la Gimnazială Nr. 18 “Jean Bart‟, Colegiul Național Pedagogic “Constantin Brătescu”, Școala Gimnazială Nr. 12 “B. P. Hașdeu” din Constanța,  Școala Gimnazială Nr. 30 “Gheorghe  Țițeica”.

Profesorul Claudiu Iordache, Președintele  Asociației Județene de Șah din Constanța,  partenerul ce s-a alăturat proiectului educațional, a fost alături de jucători, împărtășind din experiența dumnealui, prin arbitrare, alături de cadrele didactice, prof. Rădulescu Renata, prof. Pocora Luminița, prof. Straton Corina,  prof. Tudorache Andra.

Toți cei 42 copii au  fost răsplătiți cu diplome și dulciuri.

Rezultatele concursului pot fi vizionate pe site-ul Federației de șah:

http://chess-results.com/tnr509233.aspx?lan=1&turdet=YES

dar și pe site-ul proiectului:

http://cupauniriisah.wordpress.com.

S-au remarcat pe primele poziții următorii elevi ai școlii:

LOCUL I

VLĂSCEANU RADU – Școala Nr. 30 “Gheorghe Țițeica”

SONUVAR TURAN CAN – Școala Nr. 30 “Gheorghe Țițeica”

LOCUL II

PAVEL CODRIN – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

RĂDULESCU SEBASTIAN – Școala Nr. 30 “Gheorghe Țițeica”

ZĂBAVĂ CĂLIN – Școala Nr. 18 “Jean Bart”

VASILESCU RAREȘ – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

RAFTE ALEXANDRU – Școala Nr. 30 “Gheorghe Țițeica”

LOCUL III

COSTOF ALEXANDRU – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

POPA TUDOR – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

LOCUL IV

COSTA GABRIEL – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

GHENESCU RĂZVAN – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

BUTOI ȘTEFAN – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

VINTILESCU ANDREEA – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

BOREA OCTAVIAN – Școala Nr. 18 “Jean Bart”

ILIESCU DALIAN – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

COSTEA FLAVIUS – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

BUGAN IUSTIN – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

LOCUL V

MATEA ANTONIO – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

ROSCHI IONUȚ – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

OCHEȘEL IONUȚ – Școala Nr. 12 “B. P. Hașdeu”

PRICOP RAREȘ – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

LOCUL VI

NEGRILĂ FABIAN – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

GHINEA MATEI – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

FODOR ROBERT – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

POPA TUDOR – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

NEGRIȘAN ANDREEA – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

BÂRSU LUCA – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

MOCANU DRAGOȘ – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

PUFLEANU ZOE – Școala Nr. 12 “B.P.Hașdeu”

ROȘIORU SORIN – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

CEALERA TIBERIU – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

GEAMBAZU SOTIR – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

DRĂGHICI RĂZVAN – Colegiul Pedagogic “C-tin Brătescu”

DĂSCĂLINA RĂZVAN – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

PETA SORINA – Scoala Nr. 12 “B.P.Hașdeu”

BĂLĂȘESCU ANTONIO – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

LOCUL VII

MANOLIU ROBERT – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

PETROV ALEK – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

FOTU RALUCA – Școala Nr. 12 “B.P.Hașdeu”

ȚĂRĂNESCU ALICE – Școala Nr. 12 “B.P.Hașdeu”

LOCUL VIII

MARASCIUC GABRIEL – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

DOBROIU DANIEL – Școala Nr. 29 “Mihai Viteazul”

FELICITĂRI CONCURENȚILOR!