Campania Globală pentru Educaţie – ediţia 2016

20160512_145903Elevii şcolii noastre s-au alăturat, şi în acest an, Campaniei Globale pentru Educaţie – ediţia 2016, organizată de „Salvaţi Copiii România” cu sprijinul Ministerului Educaţiei Naţionale şi Cercetării Știinţifice. Sub sloganul ”Finanţaţi viitorul! Dreptul la educaţie pentru toţi”, Campania Globală pentru Educaţie din acest an doreşte să atragă atenţia asupra faptului că, fără o finanţare suficientă, transparentă şi adecvată nevoilor, educaţia de calitate pentru toţi copiii riscă să rămână doar un deziderat. Elevii noştri au identificat şi redactat  mai multe  propuneri concrete de îmbunătăţire a vieţii şcolarilor. Listele cu solicitări au fost înaintate spre soluţionare conducerii şcolii. J

Coordonatorul campaniei la nivelul şcolii noastre este prof. Camelia Cantaragiu.

INFO:

Campania Globală pentru Educaţie este susţinută de aproximativ 90 de coaliţii naţionale –  formate din organizaţii neguvernamentale, organizaţii ale comunităţii, sindicate ale profesorilor, asociaţii ale părinţilor şi grupuri de protecţie a drepturilor copilului -, dar şi de reţele şi organizaţii regionale şi internaţionale.

În România, Campania Globală pentru Educaţie este susţinută şi promovată de o coaliţie formată din: Organizaţia Salvaţi Copiii (coordonator), Consiliul Naţional al Elevilor, Centrul Municipiului Bucureşti de Resurse şi Asistenţă Educaţională, World Vision România, Roma Education Fund România, Centrul pentru Educaţie şi Dezvoltare Profesională „Step by Step”, Federaţia Naţională a Asociaţiilor de Părinţi, Agenţia Împreună, Centrul European pentru Drepturile Copiilor cu Dizabilităţi, Asociaţia OvidiuRo şi Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ.

Sursa: site-ul “Salvaţi Copiii!” (www.salvaticopiii.ro)