„Clasă Verde” la o „Şcoală Verde”

11334346_712638728882418_1732171309_nAflat la ediţia a V-a concursul ecologic din cadrul proiectului şcolar „Şcoală Verde” şi-a desemnat câştigătorii, marcând astfel Ziua Mediului – 5 iunie. În coordonarea profesorului de biologie Mariana Radu, elevii celor unsprezece clase de gimnaziu şi-au exersat şi îmbunătăţit competenţele şi cunoştinţele despre ecologie de-a lungul întregului an şcolar 2014-2015. Clasele au fost motivate în timpul competiţie pentru menţinerea unui ambient sanogenetic în perimetrul şcolar. Clasamentul competiţiei s-a prezentat astfel:

 • Locul I – 8A
 • Locul II – 8C
 • Locul III – 5B
 • Locul IV – 7B
 • Locul V – 7A
 • Locul VI – 6B
 • Locul VII – 6A
 • Locul V III – 6C
 • Locul IX – 5D
 • Locul X – 5C
 • Locul XI – 5A

În paralel cu competiția claselor s-a desfăşurat şi o activitate permanentă de colectare de materiale reciclabile: maculatură, plastic, ulei vegetal uzat. Anul acesta, în premieră, au fost evidenţiaţi şi recompensaţi de către coordonatorul proiectului prof. Mariana Radu, cu diplome şi dulciuri elevii care au demonstrat un comportament ecologist de-a lungul întregului an şcolar, după cum urmează: Anagnostu Maria (clasa 6B), Bărăitaru Andrei (clasa 5B), Frujină Cristian (clasa 5B) şi Muşat Andrei (clasa 5B).

 Felicitări tuturor!

Menţionăm că această competiţie “Clasă Verde” s-a dezvoltat ca un adevărtat element de cultură organizaţională fiind o continuare firească a câştigării locului I la competiţia naţională “Şcoală Verde” în anul şcolar 2011-2012.

Comments are closed.