Concursul de Geografie „Descoperă România”, etapa pe şcoală

descoperaŞcoala Gimnazială Nr. 29 „Mihai Viteazul”, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa, a organizat luni, 7 aprilie 2014, concursul de Geografie „Descoperă România”, etapa pe şcoală, la care au participat 193 de elevi de clasa a IV-a.

Unităţile de învăţământ din municipiul şi judeţul Constanţa unde s-a desfăşurat competiţia sunt: Şcoala Gimnazială Nr.29 „Mihai Viteazul”, Şcoala Gimnazială Nr.40 „Aurel Vlaicu”, Şcoala Gimnazială Nr.43 „Ferdinand”, Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”, Şcoala Gimnazială „Tudor Arghezi” Năvodari, Şcoala Gimnazială „Iuliu Valaori” Nisipari, Şcoala Gimnazială „Viceamiral Ioan Murgescu” Valu lui Traian, Liceul Teoretic „Anghel Saligny” Cernavodă.

Pentru faza locală, care va avea loc pe 10 mai 2014, la Şcoala Gimnazială Nr.29 „Mihai Viteazul” Constanţa, s-au calificat câte patru elevi din fiecare unitate de învăţământ înscrisă în concurs.

Coordonatorii proiectului sunt:

  • Prof. Dragomir Anca Iuliana – inspector  specialitatea geografie, ISJ Constanţa
  • Prof. Anghelescu Mihaela – inspector învăţământ primar, ISJ Constanţa
  • Prof. Seucea Lavinia – inspector învăţământ primar, ISJ Constanţa
  • Prof. Badea Daniela- director, Şcoala Gimnazială Nr.29 ,,Mihai Viteazul” Constanţa
  • Prof. Vasiliev Anca-Raluca – prof. înv. primar, Şcoala Gimnazială Nr.29 ,,Mihai Viteazul”  Constanţa
  • Prof. Manole Andreea – profesor geografie, Şcoala Gimnazială Nr.29 ,,Mihai Viteazul”  Constanţa
  • Prof. înv. primar Rusu Elena – prof. înv. primar, Şcoala Gimnazială Nr.29 ,,Mihai Viteazul” Constanţa

Scopul competiţiei îl reprezintă utilizarea de către elevi a cunoştinţelor şi competenţelor deja formate, care să faciliteze exprimarea unei atitudini corecte referitoare la elementele din spaţiul geografic şi a unui comportament activ- participativ.

Subiecte, Barem, Calificaţi

 

 

Comments are closed.