Cupa Unirii la Şah – 24 ianuarie 2014 (REZULTATE & FOTOGALERIE)

p1020823Vineri, 24 ianuarie 2014, Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa a organizat a VIII-a ediţie a concursului anual „Cupa Unirii la Şah”, care face parte din calendarul Proiectului Educațional ,,Prin șah ne descoperim‟ pentru anul școlar 2013-2014.

Competiţia sărbătoreşte evenimentul Unirii Principatelor Române printr-o elegantă etalare a inteligenței și perspicacității elevilor din unităţile şcolare partenere: Școala Gimnazială Nr. 6 ,,Nicolae Titulescu‟, Școala Gimnazială Nr. 7 ,,Remus Opreanu‟,  Școala Gimnazială Nr. 12  ,,B.P. Hașdeu”, Școala Gimnazială Nr. 17 ,,Ion Minulescu”, Școala Gimnazială Nr. 38 ,,Dimitrie Cantemir‟, Școala Gimnazială Nr. 43 ,,Ferdinand‟, Școala Gimnazială Nr. 37 din Constanța şi Școala Gimnazială Nr. 5 ,,Gala Galaction” din Mangalia.

Prof.  Claudiu Iordache, Președintele  Asociației Județene de Șah din Constanța, participă şi în acest an la desfăşurarea acestei competiţii de tradiţie a Şcolii Gimnaziale nr. 29 „Mihai Viteazul” asigurând, printr-un un arbitraj profesionist, un fair-play absolut.

Toți elevii participanți, atât cei de nivel primar cât și cei de nivel gimnazial, au fost  răsplătiți cu diplome, rechizite și dulciuri de către organizatorii acţiunii: profesorii Rădulescu Renata, Badea Carmen, Ghiban Ioana, Rădulescu Ingrid, Pocora Luminița, Negrilă Mariana, Roșioru Mirela și informatician Ghiță Corina.

Rezultatele au fost:

CLASELE I- II

• Premiul I- POPA ANFREI ROBERT- clasa 2 D- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • Premiul II- DRĂGAN CRISTIAN – clasa 1 B- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • Premiul III- NIȚĂ ADRIAN- clasa 1C- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • Menţiune – GAVRILĂ MARIUS – clasa 1A- Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”

CLASELE III- IV

• Premiul I- POPESCU MIHAI – clasa 4B- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • Premiul II- DOBRESCU MIHAI – clasa 3C- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • Premiul III- MORARU IONUȚ- clasa 3A- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • Menţiune – VLĂSCEANU MIHAI – clasa 4B- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”

CLASELE V-VIII

Premiul I

• CRĂCIUN MĂDĂLIN  MARIAN – Şc. Nr. 5 „Gala Galaction” Mangalia

Premiul II

•  SĂVULESCU ANDREI– Şc. Nr. 5 „Gala Galaction” Mangalia
  • JIANU ŞTEFAN – Şc. Nr. 5 „Gala Galaction” Mangalia
  • RĂDOI TEODOR-LUCA – Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • ENE ANDREI – Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • BĂLAN ANDREAS- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”

Premiul III

• BODIU CRISTIAN – Școala Gimnazială Nr. 43 ,,Ferdinand”
  • TOMESCU ANDREI – Școala Gimnazială Nr.7 ,,Remus Opreanu”

Menţiune

• ZAHARIA ALIN – Școala Gimnazială Nr. 17 ,,Ion Minulescu”
  • TIL ROBERT IOHAN – Școala Gimnazială  Nr. 37 Constanţa
  • VULPE ANDREI- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • BAJDECHI ALEXANDRU- Școala Gimnazială Nr. 37 Constanţa
  • LEFTER DANIEL IONUŢ- Școala Gimnazială Nr. 37 Constanţa
  • LIVADARU IOSIF- Școala Gimnazială Nr. 17 ,,Ion Minulescu”
  • FLOREA TUDOR- Școala Gimnazială Nr. 38 ,,Dimitrie Cantemir”
  • VULPE MIHNEA- Școala Gimnazială Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”
  • LIVADARU BOGDAN- Școala Gimnazială Nr. 37 Constanţa

Rezultatele tuturor participanţilor de la gimnaziu se regăsesc postate pe www.chess-results.com, o arhiva internaţională dedicată turneelor şi olimpiadelor de şah din întreaga lume. Detalii aici.

Felicitări!

[nggallery id=4]