Cupa Unirii la şah – ediţia a IX-a (REZULTATE primar şi gimnaziu)

P103099824 Ianuarie este ziua în care aniversăm, an de an, Mica Unire din 1859. Conform Horei Unirii, cei cu inima română îşi dau mâna, fie şi simbolic, încercând să aducă prin ceea ce fac mai reprezentativ un omagiu înaintașilor.

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 29 „Mihai Viteazul” din Constanța au ales să celebreze acest eveniment printr-o elegantă etalare a inteligenței și perspicacității, într-o deja tradițională competiție de șah, sport al competiției și tenacității, „Cupa Unirii la șah”. Acțiunea face parte din calendarul Proiectului Educațional din ,,Prin șah ne descoperim” pentru anul școlar 2014-2015.

Pentru că, de nouă ediții, evenimentul a antrenat foarte mulți elevi ai școlii și a adus multă bucurie și entuziasm, organizatorii s-au întrecut pe ei înşişi. Iniţiatoarea proiectului, Renata Rădulescu, a declarat: „Ne bucurăm această competiţie a ajuns, iată, la ediţia a noua, fiind deja o tradiţie a şcolii noastre. Vă aşteptăm şi la anul, când vom aniversa zece ani de proiect, din nou, printr-o antrenantă competiţie de şah”. Ea a fost secondată în organizarea competiţiei de colegele ei, Badea Carmen, Ghiban Ioana, Rădulescu Ingrid, Pocora Luminița, Badea Daniela, Negrilă Mariana, Roșioru Mirela, Straton Corina dar şi de Doina Constantinescu.

Elevilor noştri de la gimnaziu li s-au alăturat colegi de la Școala Gimnazială nr. 7 „Remus Opreanu”, Școala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart”, Școala Gimnazială nr. 43 „Ferdinand”, Școala Gimnazială nr. 37, Școala Gimnazială nr. 17 ,,Ion Minulescu”, Școala Gimnazială nr. 12 „B.P. Hașdeu” din Constanța.

Profesorul Claudiu Iordache, președintele Asociației Județene de Șah din Constanța, partenerul al proiectului educațional, a fost alături de jucători și de cadrele didactice organizatoare, arbitrând şi împărtășindu-le tuturor din vasta lui experiență.

Rezultatele tuturor participanţilor de la gimnaziu se regăsesc postate pe www.chess-results.com, arhiva internaţională dedicată turneelor şi olimpiadelor de şah din întreaga lume.

Rezultate primar la nivelul şcolii noastre:

Clasele I-II

Locul V

• Şc. nr. 7 “R. Opreanu” Constanţa Teodoru Radu
  • Şc. nr. 12 “B.P. Hasdeu” Constanţa: Talagai Daniel
  • Şc. nr. 17 “I. Minulescu” Constanţa: Paris Valentin Marian, Paliciuc Alexandru
  • Şc. nr. 29 “M. Viteazul” Constanţa: Muşat Andrei, Tincu Rareş, Puşcaşu Ana Maria, Adibula Farah, Vlăscanu Mihai, Turiceanu Dragoş
  • Şc. nr. 37  Constanţa: Lefter Daniel

Locul VI

• Şc. nr. 29 “M. Viteazul” Constanţa: Mărăşeşcu Alexandru
  • Şc. nr. 43 “Ferdinand”  Constanţa: Vlada Andrei Daniel

Locul VII

• Şc. nr. 7 “R. Opreanu” Constanţa: Iancu Paul,  Liga Cosmin
  • Şc. nr. 12 “B.P. Hasdeu” Constanţa: Moraru Daniel, Iordan Daniel
  • Şc. nr. 17 “I. Minulescu” Constanţa: Amariei Radu
  • Şc. nr. 18 “J. Bart” Constanţa: Arsenie Dimitrios Alexios
  • Şc. nr. 29 “M. Viteazul” Constanţa: Iliescu Mihnea, Geambazu Darius, Ivanciu Alexandru, Cojocaru Mara, Pavlov Diana
  • Şc. nr. 43 “Ferdinand”  Constanţa: Grecu Călin

Locul VIII

• Şc. nr. 29 “M. Viteazul” Constanţa: Tutelea Liviu, Lăpuştea Răzvan, Popescu Delia
  • Şc. nr. 43 “Ferdinand”  Constanţa: Hagiu Robert

Locul IX

• Şc. nr. 12 “B.P. Hasdeu” Constanţa:  Bucur Robert, Bogdanoiu Alexandru
  • Şc. nr. 29 “M. Viteazul” Constanţa: Comănescu Robert, Niţă Alexandru

Locul X

• Şc. nr. 29 “M. Viteazul” Constanţa: Ştefan Silviu, Zavelea Tiberius
  • Şc. nr. 43 “Ferdinand”  Constanţa: Stan Victor

Felicitări tuturor!

Toți elevii participanți, atât cei de nivel primar, cât și cei de nivel gimnazial, au fost răsplătiți cu diplome și dulciuri.