Cupa Unirii la Șah

 sah24 Ianuarie este ziua în care Hora Unirii  răsună pe meleagurile tării. Cei cu inima română dau mână cu mână reînviind momentele de mare emoţie ale anului 1859, încercând să aducă astfel un omagiu înaintaşilor.

Elevii Școlii Gimnaziale Nr. 29  “Mihai Viteazul”  din Constanţa au ales să  sărbătorească acest eveniment printr-o elegantă etalare a inteligenţei şi prespicacităţii, într-o tradiţională competiţie de şah “Cupa Unirii la şah”. Acţiunea face parte din calendarul Proiectului Educaţionaldin CAER “Prin şah ne descoperim” pentru anul şcolar 2012-2013. Pentru că de şase ediţii, acest eveniment a antrenat foarte mulţi elevi ai şcolii şi a adus multă bucurie şi entuziasm, organizatorii, profesorii Rădulescu Renata, Badea Carmen, Ghiban Ioana, Constantinescu Doina, Pocora Luminiţa şi Straton Corina, au gândit lansarea acestui proiect care să facă din sportul rege, un sport al competiţiei şi al tenacităţii.

Pentru mai multe informații despre proiect vizitați blogul acestuia:

http://cupauniriisah.wordpress.com

Comments are closed.