Dăruind cu bucurie…

SAM_3549În pragul sărbătorilor de iarnă, elevii claselor pregătitoare şi I-VIII i-au colindat pe colegii lor de la Şcoala Nistoreşti, comuna Pantelimonu (în 10 decembrie 2013) şi de la Şcoala „Nichita Stănescu” Mereni – jud. Constanţa (în 12 decembrie 2013). Aceste vizite a fost precedate de activităţi practice de realizare a unor podoabe pentru bradul de Crăciun, de o colectă de  obiecte de îmbrăcăminte, încălţăminte, jucării, jocuri, rechizite, dulciuri, şi de achiziţionarea de daruri specifice Crăciunului pentru copiii din Nistoreşti şi din Mereni. Ca de fiecare dată elevii, sprijiniţi de părinţi şi bunici, au participat cu mult drag  la pregătirea surprizelor.

Organizarea acţiunilor de voluntariat a devenit o în tradiție în şcoala noastră. Prima activitate de acest gen a avut loc în aprilie 2006 cu ocazia Sfintelor sărbători de Paști şi s-au repetat de numai puţin de 18 ori până astăzi şi cu alte ocazii (Mărţişor, 1 Iunie, Crăciun, Şcoala altfel). De-a lungul timpului s-au bucurat de surprizele şi darurile noastre elevi din mediul rural de la: Şcoala Nistoreşti – comuna Pantelimonu, Şcoala Dulceşti – comuna 23 August, Şcoala Sibioara – comuna Oituz, Şcoala „Nichita Stănescu” Mereni – jud. Constanţa.

Toate aceste acţiuni de voluntariat au fost posibile prin implicarea şi dăruirea elevilor şi părinţilor îndrumaţi de personalul şcolii: înv. Cioc Mariana (CPA), înv. Ghiban Ioana (CPB),  înv. Butnaru Maria (CPC), înv. Grosu Catrinel & înv. Nicolescu Felicia (1A),   înv. Rădulescu Ingrid (1B), înv. Răileanu Gabriela (1C) înv. Şchiopanu Georgiana (2A), înv. Rădulescu Renata (2B), înv. Negrilă Mariana (2C), înv. Ilie Vergilia-Lia (2D), înv. Rusu Elena (3A), înv. Ninulescu Mihaela (3C), înv. Enuţă Primavera (3C), înv. Dumitrache Dorina (3D), înv. Mincă Maria (4A), înv. Sârbu Laura (4B),  înv. Toma  Mihaela  (4C),  înv. Vasiliev Raluca (4D)   prof. Ignat  Mihaela (diriginte 6B), prof. Badea Carmen  (diriginte 5A), prof. Iambor Daniela (diriginte 5C), prof. Manole Andreea, Manea Cornelia (secretară), Ţurlan Tudoriţa (bibliotecară), prof Daniela Badea (director).

Acţiunile de voluntariat ale Şcolii Gimnaziale nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa sunt parte a Strategie Naţionale de Acţiune Comunitară (SNAC) şi sunt coordonate de prof. înv. primar Ilie Vergilia-Lia.

Comments are closed.