De ce Școala 29?

1. În anul școlar 2019-2020, şcoala noastră a avut 112 de absolvenţi (8 șefi de promoție care au terminat ciclul gimnazial cu media 10) care au fost admişi la licee astfel:

• Licee teoretice – 63 de elevi (56,25%)
    • Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” – 13 elevi
    • Liceul Teoretic „Ovidius” – 11 elevi
    • Liceul Teoretic „Traian” – 9 elevi
    • Liceul Teoretic „Decebal” – 9 elevi
    • Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” – 9 elevi
    • Liceul Teoretic „George Emil Palade” – 4 elevi
    • Liceul Teoretic „George Călinescu” – 3 elevi
    • Colegiul Naţional Pedagogic ’Constantin Brătescu’ Constanţa – 3 elev
    • Liceul Teoretic ’Lucian Blaga’ Constanţa – 1 elev
    • Liceul Teoretic ’Carmen Sylva’ Eforie – 1 elev
  • Licee tehnologice – 34 elevi (30,36%)
  • Licee vocaţionale – 4 elevi (3,57%)
  • Licee tehnologice – școli profesionale – 3 elevi (2,68%)
  • Liceu privat – Liceul Internațional de Informatică Constanța – 7 elevi (6,25%)
  • Colegiul Militar “Alexandru Ion Cuza” Constanța – 1 elev (0,89%)

2. Rezultate Evaluarea Națională pentru absolvenții claselor a VIII-a

3. 27 de elevi din clasele VII-VIII au susţinut şi promovat examenul de limbă germană Auf dem Weg zum DSD, nivel A2. Această certificare se echivalează cu examenul de bilingv pe care îl susţin elevii în vederea admiterii în clasa a IX-a cu predare bilingv germană.

4. Sprechen sie Deutsch? Din 2013 avem o clasă a V-a în care se studiază intensiv limba germană. Din 2014 avem un cadru didacti și un voluntar din Germania.

Derulăm proiecte cu Institutul Goethe şi cu Ambasada Germaniei din Bucureşti. Avem acreditare pentru examenul DSD 1 (Deutsches Sprachdiplom 1), nivel B1 (conform Cadrului european comun de referinţă pentru limbi străine).

5. Suntem o şcoală sigură:  avem pază specializată, camere de supraveghere video şi acces în curtea şcolii (reabilitată în septembrie 2013) pe bază de interfon.

6. Graţie unui colectiv omogen şi bine pregătit de cadre didactice, avem performanţe la concursuri şi olimpiade şcolare de nivel judeţean şi naţional.