Donaţie de carte din Germania

poza germana donatieŞcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa este beneficiara unei donaţii de materiale didactice venite de la Ministerul Educației şi Formarii din landul Nordrhein – Westfalen, Germania prin Zentralstellefür das Auslandsschulwesen (ZfA)Agenția centrala a școlilor din străinătate, la începutul lunii ianuarie 2014.

Donaţia are o valoare de 1200 de euro şi a fost posibilă datorită participării şcolii noastre la proiectul „PASCH – Şcoli partenere ale viitorului”, coordonat de prof. Alina Preda.

Materialele didactice sunt destinate elevilor claselor II-IV  şi au fost realizate la editura Hueber, editură aprobată MEN, şi constă în caiete de lucru, manualul profesorului, CD-uri si DVD-uri în limba germană.

Acţiunea contribuie la optimizarea predării-învăţării limbii germane de către elevi prin folosirea materialelor donate deopotrivă de către elevii şi profesorii implicaţi în acest proiect având în vedere viitoarea acreditare a  Şcolii Gimnaziale nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa pentru susţinerea examenului DSD 1 (Deutsches Sprachdiplom 1), nivelul B1 (conform Cadrului european comun de referinţă pentru limbi străine).

Pentru detalii privind proiectul „PASCH – Şcoli partenere ale viitorului” aici.

Comments are closed.