Educaţie pentru Sănătate

Ziua InimiiÎn 29 septembrie 2013 elevii claselor: 1B (prof. Rădulescu Ingrid), 2B (prof. Rădulescu Renata), 2C (prof. Mariana Negrilă), 2D (prof. Ilie Vergilia ), 3A (prof. Elena Rusu), 4 A (înv. Mincă Maria), 4B (prof. Sârbu Laura), 5C (prof. Iambor Daniela) 6A (prof. Radu Mariana), 6B (prof. Ignat Mihaela), 8A (prof. Pocora Luminiţa) şi prof. Nicolae Mădălina au marcat Ziua Mondială a Inimii. Elevii au aflat că prin adoptarea unui stil de viață sănătos, respectiv mese regulate şi cât mai naturale, dar şi prin mișcare, ne menținem sănătatea inimii. Invitaţii activităţilor au fost: dna medic Ciugolia Elena, dl dr. stomatolog George Brezeanu, dl. dr. stomatolog, Nicola Răzvan, dna dr. Oana Târșoagă şi Comitetul de părinţi al şcolii.

Ziua Mondială a Sănătăţii Orale a fost sărbătorită de elevii noştri din clasele CPD (prof. Popov Anaida), 2 A (prof. Şchiopan Georgiana), 2B (prof. Rădulescu Renata), 4D (prof. Vasiliev Raluca). Parteneri şi invitaţi ai activităţilor au fost: dl. doctor stomatolog George Brezeanu, dl. doctor stomatolog, Nicola Răzvan şi d-na doctor Oana Târşoagă. Elevii claselor şi-au însușit cunoștințe despre componenţa dintelui, tipurile de dinți si importanta lor în alimentație, cauzele apariției cariei, pașii ce trebuiesc respectați în periajul dinților, regulile de menținere a sănătății dinților: periajul corect de trei ori pe zi, alimentaţia sănătoasă (lactate, fructe, legume) şi corectă, evitarea utilizării dinților la spargerea alunelor, sâmburilor şi nucilor etc.

Săptămâna Mobilităţii a fost un bun prilej pentru elevii claselor 5A  (prof. Carmen Badea), 3C (prof. Primavera Enuţă), 8D (prof. Camelia Cantaragiu), prof. Manole Andreea şi prof. Rapotan Andreea să desfăşoare activităţi sportive în curtea şcolii (alergare, ștafetă, traseu, mers pe bicicletă, role). Elevii clasei 8 D i-au invitat pe colegii de la alte clase la un meci amical de fotbal pentru a demonstra că înţeleg importanta mișcării în dezvoltarea lor armonioasă. Şi pentru ca meciul  să se desfășoare în condiții optime, elevii clasei 8 D şi-au invitat colegii pe terenul special amenajat din localitatea Ovidiu… Scorul a fost unul echilibrat, 2-2 astfel că echipele au considerat că este necesar şi un … retur.

Comments are closed.