Imaginea şcolii în mass-media

Anul școlar 2018 – 2019

Târgul de mărțișoare – Ediția I https://www.ziuaconstanta.ro/stiri/invatamant/targ-de-martisoare-la-scoala-gimnaziala-nr-29-mihai-viteazul-din-constanta-685409.html

ANUL ŞCOLAR 2015-2016

• Locul I pentru bobocii clasei IC   la concursul “Brăduţul de nota 10”, ianuarie 2016. Detalii aici, aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Câştigători în cadrul proiectului POSDRU “Energy Smart” , decembrie 2015. Detalii aici, aici, aici, aici şi aici.
    • “Săptămâna porţilor deschise” pentru anul şcolar 2016-2017, organizată în săptămâna 2-4 decembrie 2015. Detalii aici, aici, aici, aici, aici, aici şi aici.
    • “Săptămâna legumelor şi a fructelor donate” – activitate S.N.A.C. 2015. Detalii aici, aici şi aici.
    • “Cum se vede viitorul energetic prin ochii elevilor de la Şcoala 29” – participarea la proiectul POSDRU “Energy Smart”. Detalii aici, aici, aici şi aici.
    • Ziua Dobrogei aniversată de elevii noştri (14 noiembrie 2015). Detalii aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Performanţă în cadrul proiectului POSDRU “Matematica digitală”. Detalii aici, aici, aici, aici, aici şi aici.
  • Două premii la concursul naţional „Cărţile poştale îţi arată lumea” (9 octombrie 2015). Detalii aici şi Radio Constanţa.

ANUL ŞCOLAR 2014-2015

• Clasa a III-a B – o clasă a micilor arhitecţi (4 iunie 2015). Detalii aici.
    • Expoziţia „De-a arhitectura în oraşul meu” la Maritimo – 3 iunie 2015. Detalii aici, aici, aici, aici şi aici.
    • INFO TEATRU 2015: „Medieville” şi „Caţavencii” (iunie 2015). Detalii aici, aici, şi aici.
    • Şcoala noastră organizează testare pentru pentru clasa a V-a intensiv germană – 2015 (mai 2015). Detalii aici şi aici.
    • Câștigătorii fazei județene a concursului ”Alege! Este dreptul tău”. Detalii aici.
    • Elevii noştri au participat, în “Şcoala altfel”, la Concursul de fizică în limba germană organizat la Colegiul Naţional “G. Murgoci” din Brăila, 8 aprilie 2015. Detalii Obiectiv. Vocea Brăilei
    • Ministrul Educaţiei, prof. univ. dr. Sorin Cîmpeanu oaspete al şcolii noastre (6 martie 2015). Detalii aici, aici, aici, aici.
    • Premiul I cu media 10 la Olimpiada de Ştiinţe socio-umane, educaţie civică, clasa 4 – calificare la etapa naţională (2 martie 2015). Detalii Telegraf Constanţa.
    • Gala CIVI-MATECA: 2 echipe, 4 nominalizări, 4 premii (29 ianuarie 2015). Detalii aici, aici, aici, aici, şi aici.
    • Lecţia interactivă de istorie – Geţii dobrogeni, în partenriat cu “Asociaţia România – Dacia casa Noastră”, noiembrie 2014. Detalii aici, aici, aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Elev al şcolii noastre premiat la concursul naţional de literatură şi jurnalism sportiv  “Un condei numit Fair Play” organizat de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român, noiembrie 2014. Detalii aici, aici, aici şi Radio Constanţa şi aici
    • Ceremonia acordării titlului de “Şcoală PASCH” pe site-ul oficial al Bundesverwaltungsamt – Oficiul Federal al Administraţiei din Germania, 4 noiembrie 2014.
    • Interviu la Radio Constanţa cu  dra Henriette Rielling, voluntar german prin intermediul serviciului de voluntariat internaţional al Ministerului Afacerilor Externe al Germaniei în colaborare cu Comisia germană pentru UNESCO, 1 noiembrie 2014.
  • Ceremonia de investire cu titlul de „Şcoală PASCH” –  „Şcoală parteneră a Republicii Federale Germania, octombrie 2014. Detalii aici, aici, aici, aici, aici, aici şi aici.

ANUL ŞCOLAR 2013-2014

• Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa a fost premiată de Reprezentanţa Comisiei Europene din România, în cadrul proiectului „Europa, casa noastră”, august 2014. Detalii aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Trupa „Medieville” premiată la trei concursuri naţionale şi internaţionale, iunie 2014. Detalii aici, aici şi aici.
    • Premii pentru cele două trupe de teatru ale şcolii: „Medieville” şi „Caţavencii”. Detalii aici, aici şi aici.
    • Mobilitatea Comenius în România 2-6 iunie 2014. Detalii aici, aici, aici şi aici.
    • Programul „Şcoala altfel. Să ştii mai multe să fii mai bun!” – ediţia 2014. Detalii aici.
    • Alegeri pentru funcţia de director adjunct la Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa. Detalii aici, aici, aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Mobilitatea Comenius în Spania (10-14 februarie 2014). Detalii aici, aici, aici şi aici.
    • Premiaţi la concursul naţional cu finanţare europeană “Împreună facem un Internet mai bun!”, februarie 2014. Detalii aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Poveşti de iarnă la Şcoala nr. 29. Detalii aici şi aici.
    • Şcoala noastră, gazdă a concursului judeţean de matematică „Tomis” organizat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa. Detalii aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa câştigătoare la ediţia a III-a a concursului „Profi te premiază”, decembrie 2013. Detalii aici.
    • Activitatea „La mulţi ani, România!” dedicată aniversării Zilei Naţionale. Detalii aici şi aici.
    • Lecţia de istorie la MINAC cu participarea claselor 3B, 3C şi 3D, noiembrie 2013 Detalii aici.
    • Profesorii şcolii în prima mobilitate din Turcia a proiectului Comenius „Ochi de copii, inimi de copii”, noiembrie 2013. Detalii aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Un parteneriat de succes pentru limba germană, viitoare acreditare internaţională. Detalii aici.
    • Am obţinut locul I la HALLOWEEN DECO EXPO organizat de Centrul Comercial TOM din cadrul Hipermarketului Carrefour – Constanţa. Detalii aici, aici, aici, aici şi aici.
    • Petrecerea de Halloween din octombrie 2013. Detalii aici.
    • Un nou proiect Comenius al Şcolii Gimnaziale nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa.  Detalii aici, aici, aici şi aici.
    • Colaborarea cu Institutul Goethe din Bucureşti pentru înființarea unui  laborator de germana şi fizică. Detalii aici, aici, aici şi aici.
  • Deţinuţii de la Poarta Albă au igienizat curtea şcolii, septembrie 2013. Detalii aici, aici, aici, aici, aici şi aici.