Împreună facem Internetul mai bun! – o campanie de informare a clasei 7A

Sigur_info_200x200Elevii clasei 7A au organizat, în perioada 18 noiembrie – 19 decembrie 2013, o campanie de informare şi responsabilizare privind utilizarea Internetului în rândul părinţilor şi elevilor şcolii noastre.

În laboratorul de informatică al şcolii elevii au vizionat spoturi educative şi au angajat adevărate dezbateri pe tema navigării în siguranţă pe Internet. A fost promovat site-ul www.sigur.info şi au fost explicate în mod deosebit tag-urile „Helpline. Cere un sfat!” & „Raportează un abuz!”. Elevii au realizat apoi desene care au constituit imaginea flyerelor informative pe care le-au distribuit colegilor şi părinţilor.

Într-un clasament ad-hoc cele mai reuşte desene au fost realizate de Alexandra Ioana L., Elena-Cristina B., Alin B. Un desen deosebită a fost realizat şi de Ioana F.

[nggallery id=2]

Elevii clasei 7A au propus apoi mai multe idei de îmbunătăţire a navigaţiei pe Internet. Printre cele mai interesante se numără:

 • Internetul nu poate fi făcut mai bun, ele este deja perfect, însă oamenii care îl utilizeze pot fi schimbaţi şi, mult mai important, ei pot fi informaţi (Andreea P.);
 • Pentru un Internet mai bun ar trebui ca tu să nu-l „poluezi”, ci să-l foloseşti în scopuri bune (Alin B.);
 • Să se blocheze calculatorul când vrem să trimitem înjurături; să nu acceptăm cereri de prietenie doar ca să avem mai mulţi prieteni (Dan Andrei B.);
 • Sistemele anti-virus ar putea avea o opţiune prin care să protejeze oamenii de cuvintele urâte şi limbajul licenţios (Diana C.);
 • Să instalăm pe calculatorul nostru un program prin care să ştim dacă persoana  cu care vorbim este chiar ceea ce zice că este (Maria B.);
 • Să existe o interdicţie prin care să poţi avea un singur cont pe o reţea de socializare (Bianca D.);
 • Când un copil doreşte să trimită un mesaj cu cuvinte urâte, calculatorul să-i schimbe mesajul şi să-l trimită cu cuvinte frumoase (Teodora D.);
 • Să fie amendaţi cei care-şi dau identităţi false şi înjură pe Internet; pe fiecare site de socializare, utilizatorii să fie preveniţi de ce se poate întâmpla înainte de a folosi site-ul respectiv (Mihnea I.);
 • Să se interzică melodiile în care se foloseşte un limbaj licenţios şi să nu se comercializeze prin Internet albume cu acest gen de muzică; să se producă un „spion” care atunci când găseşte înjurături să pună o tăietură la cuvântul folosit. (Laurențiu C.);
 • Persoanelor care „vorbesc” urât pe site-urile de socializare să le apară opusul ameninţărilor / înjurăturilor în mesajele pe care le scriu:de ex. „îţi rup picioarele” = „ai grijă să nu te accidentezi” (Andrei S.);
 • La fiecare site de socializare să existe câte un buton pentru „RAPORT” în cazul în care sunt utilizatori „agresivi” (Andreea C.);
 • Să se detecteze, printr-un program, limbajul licenţios şi să se lanseze un virus care să nu mai primită accesarea Internetului (Diana M.);
 • Să nu poţi face conturi pe un site cu adresă de e-mail falsă ( Adrian M.);
 • Să existe un calculator care atunci când te conectezi la Internet să poată detecta emoţiile persoanei cu care vorbeşti, să poţi simţi dacă minte (Delia T.);
 • Ca să facem Internetul mai bun nu trebuie să-l facem să dispară. Trebuie doar să avem grijă ce informaţii oferim necunoscuţilor, cu cine socializăm şi ce poze personale postăm pe site-urile de socializare (Elena – Cristina B.).

 Campania a fost coordonată de prof. Mirela Roşioru, voluntar Sigur.info, din anul 2010.

Comments are closed.