La mulţi ani! România – 1 Decembrie 2014

Romania-Mare-DrapelToţii elevii şi cadrele didactice au îmbracat haine de sărbătoare, au pus tricolorul la loc de cinste şi au aniversat Ziua Naţională a României cum au ştiut mai frumos şi anume prin: cântece, scenete de teatru, concursuri, serbări, desene, colaje, expoziţii tematice şi abilităţi practice.

Enumerăm câteva dintre acestea: serbarea “Eu iubesc România” (clasa 1B), montajul literar-muzical “Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie”  şi scentă de teatru (6C), abilităţi practice (toate clasele primare), concursul tematic “1Decembrie – Ziua Naţională a României” (5B), expoziţia de desene “La mulţi ani! România” (clasele de gimanziu), vizionare ppt-uri, câtece patriotice (6A), decorearea usturoiului, concurs şi punerea grâului la încolţit (4C) etc.

Anul acesta se împlinesc 96 de ani de la momentul istoric 1 Decembrie 1918: prima zi din istoria noastră când toţi românii, din toate provinciile, s-au aflat în graniţele aceluiaşi stat, România.

Deşi România dodoloaţă nu a existat, prin hazardul istoriei, decât 22 de ani (până în tragicul an 1940), ziua de 1 Decembrie este pentru generaţia de astăzi un perpetuu motiv de aducere aminte a acelor vremuri nu foarte îndepărtate de noi.

Fotogalerie activităţi

Fotogalerie desene / colaje tematice

Fotogalerie alte activităţi

Fotogalerie alte activităţi

Fotogalerie alte activităţi

 

 

Comments are closed.