La mulţi ani, România!

head3Elevii şi cadrele didactice ale Şcolii Gimnaziale nr. 29 “Mihai Viteazul” Constanţa vă urează La mulţi ani!

Punctul culminant al activităţilor dedicate Zilei Naţionale a fost pe 28 noiembrie 2013: elevi şi profesori ne-am pus tricolorul în piept, am îmbrăcat costume populare, am cântat „Deșteaptă-te române!”, am primit reprezentanţii presei cu pâine şi sare, am încins hora în curtea şcolii…

[nggallery id=1]

Scrisori către România

„Astăzi este ziua în care, pentru prima dată, toţi românii s-au aflat pe acelaşi teritoriu, zi ce semnifică de asemenea încheierea formării statului naţional unitar român.” (Ştefania D. 8 A)

„Eu de 1 Decembrie voi sărbători alături de prieteni la patinoar, iar la şcoală se va organiza o mică serbare unde vom povesti formarea ta, a României, apoi vom cânta imnul şi vom face hora unirii. România, te iubesc pentru […] tot ce eşti tu […] deoarece vreau să devii cea mai bună ţară.” (Diana B., 8 A)

„Feeria peisajului îmi picură în suflet clipe de dulceaţă, şoptindu-mi încet: «Draga mea ţară, mi-ai fermecat întreaga privire cu-ale tale podoabe».” (Alexandra A., 8 A)

„România este o ţară de viitor, iar generaţia noastră o poate înălţa, făcând-o mai cunoscută, dar şi mai bogată, iar eu îi urez La Mulţi Ani!” (Cristiana S., 8 A)

„Dragă România, cu ocazia zilei tale vreau să îţi urez un călduros LA MULŢI ANI!!! Tu faci parte din sufletul şi inima noastră. Eşti foarte specială, de aceea noi românii ne-am gândit  să îţi pregătim o surpriză. Eşti curioasă? Eu îţi spun, dar să nu mă pârăşti. M-am gândit să îţi organizăm cea mai frumoasă zi de naştere. Eu împreună cu dragii mei colegi ne-am gândit să ne îmbrăcăm în costume populare, să gătim româneşte şi la final să îţi cântăm la mulţi ani. Trebuia să fie o surpriză, dar iar m-a luat gura pe dinainte. Sper că nu am stricat surpriza. Am pregătit special pentru tine cel mai bun cozonac.” (Mădălina L., 7 A)

„Învaţă-ne să te apreciem pentru ceea ce eşti, pentru că tu, dragă ţară, eşti mult mai mult decât spune lumea. Ce să facem, draga mea, să ne trezim din acest somn al indiferenţei, al dezinteresului? Cum să aducem iar lumina în grădina ta, acum acoperită cu uscături şi mărăcini? Românie dragă, trezeşte-te precum şi imnul spune! […] Oare nu merită truda strămoşilor puţin mai mult respect din partea noastră? […] Ţară dragă, iartă-ne că te rănim atât de adânc şi de conştient! Îţi promitem, iubita noastră ţară, că măcar acum, de ziua ta, vom încerca să-ţi respectăm tradiţiile, vom încerca să ne întoarcem în timp cu puterea minţii, vom încerca să vedem dincolo de partea materială, să vedem  adevărata ta valoare, pentru că noi, copii, suntem foarte patrioţi, însă mulţi dintre noi nu ştim cum să ţi-o arătăm! […] Pentru noi eşti o ţară deosebită, […] pentru noi eşti tot!”    (Ioana L. 7 A)

Calendarul activităţilor dedicate Zilei Naţionale:

• Vizită la Muzeul de Istorie Naţională şi Arheologie clasele 3B, 3C şi 3D– 22 nov. 2013
  • Vernisaj –concurs de desene, clasele 5-8 – prof. coord. Ina Burduţă – 28 nov. 2013
  • Expoziţie gastronomică, clasa 7A– 28 nov. 2013
  • Expoziţie de desene şi colaje clasa 2A– 28 nov. 2013
  • Expoziţie la Biblioteca Judeţeană şi acţiune comună clasele 1C, 3A, 4D, “Iarna în culori” – 29 nov. 2013
  • Expoziţie tematică clasa 2B – 29 nov. 2013
  • Moment poetic la Biblioteca şcolii clasa 4A– 29 nov. 2013
  • Constanţa trecut şi prezent, panou tematic, clasa 6A
  • Realizarea de panouri tematice ale provinciilor istorice, clasele 5-8

Rezultatele concursului de desene:

• locul – Evelina Ţ. 8B
  • locul II – Mădălina M. 8B
  • locul III  Alexandra C. 6B şi  Iesmiel S. 8C
  • menţiuni: I – Miruna I. 5B, Maria B. 7B, Natalia M.5B, Otilia B.7B, Andreea R. 6B,  Diana Z. 8B
  • diplome de participare: Mădălina T. 5A, Flaviu B. 5A, Alexandra C. 7B, Eduard I. 8 C, Karen M. 7C, Alexandru I. 7 A, Răzvan L. 5A, Ionuţ A. 5A, Andrei R. 5A, Bianca N. 5A, Andrei M. 5C, Alina P.7C, Miruna C. 5C, Iulia G. 8C, Ruxandra U. 5A, Andra N. 5B, Ioana C. 6A.