Lecţie de istorie interactivă: Geţii dobrogeni

P1030806Elevii claselor 5D, 8A, 8B şi 8C au participat la o inedită activitate dedicată istoriei geţilor dobrogeni organizată în colaborare cu  Asociaţia România – Dacia Casa Noastră. Voluntarii asociaţiei, Camelia Mihai şi Octavian Manu, au prezentat îmbrăcămintea, armele şi stindardul geto-dac, au realizat o demonstraţie a tehnicilor de luptă şi au interacţionat cu cei 98 de elevi participanţi oferindu-le informaţii istorice specifice geţilor dobrogeni. Elevii au fost însoţiţi de prof. Carmen Badea, prof. Mariela Mincu, prof. Andreea Manole, prof. Andreea Rapotan şi prof. Mirela Roşioru. Activitatea contribuie la promovarea specificului local aducând în actualitate moştenirea spirituală şi materială valoroasă pe care o are zona Dobrogei.

INFO: Asociaţia România – Dacia Casa Noastră (RDCN) a fost înfiinţată în anul 2011, având ca obiective principale cercetarea şi promovarea istoriei şi culturii româneşti în rândul comunităţii locale şi renaşterea satului românesc. Danais este baza Asociaţiei România – Dacia Casa Noastră, reprezentând nucleul implementării în Capidava, comuna Topalu, judeţul Constanţa, a proiectului “Marca: România”*. Capacitatea iniţială proiectată este de 20 de locuri în cabane de lemn. Mai multe detalii pe www.danais.ro

Comments are closed.