Ne mândrim cu performanţele noastre! 2015-2016

medalieAnul şcolar 2015-2016 confirmă calitatea educaţiei din Şcoala Gimnazială nr. 29 “Mihai Viteazul” Constanţa prin obţinerea unor rezultate excelente de către elevii noştri la concursuri şi olimpiade. Felicitări tuturor elevilor şi cadrelor didactice care îi îndrumă!

Concursul judeţean de matematică „TOMIS”, etapa judeţeană

  • Premiul I  Ilie Corina Miruna (clasa 7)

Concursul Naţional de Matematică N.N. Mihăilescu

  • Menţiune Ilie Corina Miruna (clasa 7)

Certificare internațională cunoaştere limba germană – DSD

Nivel B1

  • Bălteanu Andreea (clasa 8)
  • Breban Ana Maria (clasa 8)
  • Niculescu Arina (clasa 8)
  • Rădulescu Andreea (clasa 8)

Nivel A2

  • Băutu Theodora (clasa 8)
  • Costache Ana Maria (clasa 8)
  • Chiru Alexandra (clasa 8)
  • Grosu Maria (clasa 8)
  • Mercur Alexandru (clasa 8)
  • Popescu David (clasa 8)

Concursul de limbă germană SPASS auf DEUTSCH

Secţiunea Grupe

  • Premiul I Stancu David (clasa 7)
  • Premiul al II-lea Crăciun Edis (clasa 7)
  • Premiul al III-lea Popescu David (clasa 8)
  • Mențiune Danciu Emilian (clasa 7), Negrea Andra (clasa 7)

Secţiunea Individual

  • Premiul I Spînu Maria (clasa 7)

Concursul Naţional de Artă şi Creaţie Literară „SPRING”, CAER 2016, poziţia 1190

  • Premiul I Grosu Maria (clasa 8)
  • Premiul al II-lea  Luca Bădoiu (clasa 5)
  • Premiul al II-lea  Stăruiala Răzvan Andrei (clasa 6)
  • Premiul al III-lea  Szabo Timea (clasa 2), Bucinană Gabriela (clasa 3), Costea Vlad (clasa 5),

Concurs naţional cu participare internaţională, „Copiii şi marea”, ediţia a VIII-a,

Secţiunea creaţii literare – Limba engleză

  • Premiul I Milidonis Electra (clasa 6)
  • Premiul al II-lea Bălteanu Andreea (clasa 8)
  • Premiul al III-lea  Băutu Theodora (clasa 8)
  • Mențiune Rădulescu Andreea (clasa 8), Breban Ana-Maria (clasa 8)

Concursul – Festival Internaţional THEATRUM MUNDI, ediţia a XII-a

Secţiunea SCRIERE DE TEXT DRAMATIC – gimnaziu

  • Premiul I Caba Miruna (clasa 7)
  • Premiul al III-lea Fuduli Theodora (clasa 7)
  • Premiu Special  Vulpe Mihnea (clasa 7)

Secţiunea SPECTACOL TEATRAL cu participare indirectă

  • Premiul al II-lea Trupa „MEDIEVILLE” cu spectacolul „Nu mai cred în poveşti” (TRUPA: Butcaru Andreea, Ciolache Andreea, Chirilescu Delia, Fuduli Teodora, Tătaru Andra, Caba Miruna, Partenie Maria, Calu Andrei, Lazarov Felix, Başchir Andreas, Nădejde Alexandra, Neagu Gloria, Balaban Anne Mary)

Concursul Naţional de Educaţie pentru Sănătate, CAER 2016

Etapa naţională

  • Premiul al II-lea Stamat Anamaria (CP C), Vergelea Cristian (CP C), Târziu Maria (CP C), Tașu Bianca(CP C), Ionescu Andreea (CP C),Vasea Teodora (CP C)
  • Mențiune Cișmilianu Dragos (CP C), Pavalache Radu (CP C), Jitaru Daria (CP C), Bejenaru Ada Maria (CP C), Bileca Rareș (CP C), Grădinaru Mihail (CP C)

 Etapa judeţeană

  • Premiul I Stamat Anamaria (CP C), Vergelea Cristian (CP C), Târziu Maria (CP C), Cișmilianu Dragos (CP C), Pavalache Radu (CP C), Jitaru Daria (CP C), Bejenaru Ada Maria (CP C), Bileca Rareș (CP C), Grădinaru Mihail (CP C) – calificaţi etapa naţională
  • Premiul al III-lea Tașu Bianca(CP C), Ionescu Andreea (CP C),Vasea Teodora (CP C)
  • Menţiune Diaconu Emma(CP C), Diaconu Sara(CP C), Andru Maia(CP C), Radu David Gabriel(CP C), Prăjitură Paulian(CP C), Hanzu Pazara Cezar (CP C)

 „SĂ VORBIM …GRAMATICĂ!” /„LET’S SPEAK….GRAMMAR!” /”ALLEZ PARLER …GRAMMAIRE!” / „SPRECHEN WIR ….GRAMMATIK!”, CAERI 2016, POZ. 638

SECŢIUNEA LIMBA GERMANĂ

  •  Premiul I Suflaru Elena (clasa 5), Boicenco Luana (clasa 7)
  • Premiul al II-lea Ivăncescu Simina (clasa 6), Spînu Maria (clasa 7), Băutu Theodora (clasa 8)
  • Premiul al III-lea Cernescu Larisa (clasa 5), Bărăitaru Andrei (clasa 6), Buzbuchi Matheo (clasa 6), Seceleanu Rareş (clasa 6),
  • Mențiune Balcan Maria (clasa 5), Ionescu Bianca (clasa 7), Cărăuşu Rareş (clasa 8)

SECŢIUNEA LIMBA ENGLEZĂ

  • Premiul al II-lea Bordea Vlad (clasa 5), Corcheş Radu (clasa 6), Frujină Cristian (clasa 6), Milidonis Electra (clasa 6), Partenie Maria (clasa 7)  
  • Premiul al III-lea  Staicu Radu (clasa 5)
  • Mențiune Costea Vlad (clasa 5), Mazilu Riana (clasa 5), Nicoară Raluca (clasa 5), Robu Mihnea (clasa 6), Lazarov Felix (clasa 7), Niţă Alexandru (clasa 7), Popescu Alexandru (clasa 7)

Olimpiada de limba engleză, faza judeţeană

  •  Premiul I Costea Vlad (clasa 5)
  • Premiul al II-lea Suflaru Elena (clasa 5), Gheorghiu Luca (clasa 5), Boicenco Luana (clasa 7)
  • Mențiune Avram Nicoleta (clasa 7), Constantin Vlad (clasa 7), Niculescu Arina (clasa 8)

Concursul de chimie „Raluca Râpan” – faza locală

  • Calificaţi etapa judeţeană: Dăscălina Dan Robert (clasa 7), Mologani Adil (clasa 7), Stancu David (clasa 7), Vulpe Mihnea (clasa 7)

Olimpiada de fizică, etapa naţională

  • Medalie de bronz, Ilie Corina Miruna (clasa 7)

Concursul naţional de limbă turcă „Kutlu Dogum Haftasi”organizat de Consulat General al Republicii Turcia şi ISJ Constanţa

  • Menţiune Mure Aylis (clasa 5) – secţiunea creaţie literară

Concursul judeţean de educaţie plastică „Republica Turcia şi Mustafa Kemal Ataturc”

  • Menţiune Grosu Maria (clasa 8)

Concursul de creativitate în fizică şi tehnologii „Ştefan Procopiu”, etapa judeţeană

 Secţiunea Fizică aplicată

  • Diploma Procopiu echipa: Lupu Ana Maria (cls 6), Milidonis Electra (cls 6) – calificată etapa naţională
  • Diploma Arhimede echipa: Dorneanu Andrei (clasa 6), Ilie Rareş (clasa 6), Buzbuchi Matheo (clasa 6)

Secţiunea referate ştiinţifice

  • Diploma Procopiu Buzbuchi Matheo (clasa 6) calificat etapa naţională

 Secţiunea Lucrări scrise

  • Diploma Newton Bărăitaru Andrei (clasa 6)
  • Diploma Arhimede Bărăitaru Andrei (clasa 6)
  • Diploma Copernic Bărăitaru Andrei (clasa 6)

 Secţiunea Compoziţii pe teme ştiinţifice – teatru

  • Diploma Arhimede echipa Fuduli Teodora (clasa 7), Chirilescu Delia (clasa 7), Butcaru Andreea (clasa 7), Partenie Maria (clasa 7), Penciu Ştefan (clasa /), Lazarov Felix (clasa 7), Ciolache Andreea (clasa 7), Nădejde Alexandra (clasa 6)
  • Diploma Copernic echipa Corcheş Radu (clasa 6), Coteanu Alina (clasa 6), Muşat Andrei (clasa 6)

Olimpiada de Educaţie tehnologică, etapa judeţeană

  • Mențiune Dumitrache Mircea (clasa 5), Vlase Silviu Andrei (clasa 5)

Concursul regional de majorete şi gimnastică aerobică „Dansăm pentru sănătate”, CAER 2016, poziţia 621 – faza judeţeană

  • Premiul I echipa: Ibadula Julide (clasa 7), Lopăţică Anca (clasa 7), Talabă Alexandra (clasa 7), Gavrilă Miriam (clasa 7), Olaru Ștefan (clasa 7), Olteanu Gabriela (clasa 7), Tofan Gabriela (clasa 7), Ursache Costina (clasa 7), Coteanu Alina (clasa 6), Dogaru Bianca (clasa 6), Sasu Sabrina (clasa 6), Milidonis Electra (clasa 6), Mihalache Raluca (clasa 6)

Concursul regional de majorete şi gimnastică aerobică „Dansăm pentru sănătate”, CAER 2016, poziţia 621 – faza regională

  • Premiul I echipa: Ibadula Julide (clasa 7), Lopăţică Anca (clasa 7), Talabă Alexandra (clasa 7), Gavrilă Miriam (clasa 7), Olaru Ștefan (clasa 7), Olteanu Gabriela (clasa 7), Tofan Gabriela (clasa 7), Ursache Costina (clasa 7), Coteanu Alina (clasa 6), Dogaru Bianca (clasa 6), Sasu Sabrina (clasa 6), Milidonis Electra (clasa 6), Mihalache Raluca (clasa 6)

KINDER PLUS SPORT, proiect naţional de educaţie şi cultură sportivă iniţiat de MECŞ şi MIB GROUP BTL SRL

  • Premiul I atletism: Cojocaru Mara (clasa 6), Ghenea Alexia (clasa 7), Fuduli Teodora (clasa 7), Spînu Maria (clasa 7), Mihalcea Lucian (clasa 7), Bilal Emre (clasa 8), Datcu Claudiu (clasa 8), Adibula Farah (clasa 8)
  • Premiul I baschet mixt: Abagiu Ionuţ (clasa 7), Borş Alexandru (clasa 7), Crăciun Edis (clasa 7), Gribinic Ştefan (clasa 7), Marin Rareş (clasa 7), Marcu Alexandra (clasa 7), Negrea Andra (clasa 7), Dragoş Andreea (clasa 8), Tulbure Roxana (clasa 8), Adibula Farah (clasa 8)

Olimpiada Gimnaziilor – Baschet – etapa judeţeană

  • Premiul I echipă fete Garofil Elena (clasa 6), Spînu Maria (clasa 7), Bucureşteanu Andreea (clasa 7), Marcu Alexandra (clasa 7), Negrea Andra (clasa 7), Dragoş Andreea (clasa 8), Adibula Farah (clasa 8), Tulbure Roxana (clasa 8) – calificată etapa zonală
  • Premiul I echipă băieţi Buzatu Alexandru (clasa 6), Omer Naser (clasa 6), Constantinescu Bogdan (clasa 6), Seceleanu Rareş (clasa 6), Abagiu Ionuţ (clasa 7), Borş Alexandru (clasa 7), Crăciun Edis (clasa 7), Gribinic Ştefan (clasa 7), Grosu Darie (clasa 7), Calu Andrei (clasa 7), Neagu Costin (clasa 7), Marin Rareş (clasa 7) – calificată etapa zonală

Olimpiada Gimnaziilor – Baschet – etapa zonală

  • Premiul al II-lea echipă fete Garofil Elena (clasa 6), Spînu Maria (clasa 7), Bucureşteanu Andreea (clasa 7), Marcu Alexandra (clasa 7), Negrea Andra (clasa 7), Dragoş Andreea (clasa 8), Adibula Farah (clasa 8), Tulbure Roxana (clasa 8)
  • Premiul al II-lea echipă băieţi Buzatu Alexandru (clasa 6), Omer Naser (clasa 6), Constantinescu Bogdan (clasa 6), Seceleanu Rareş (clasa 6), Abagiu Ionuţ (clasa 7), Borş Alexandru (clasa 7), Crăciun Edis (clasa 7), Gribinic Ştefan (clasa 7), Grosu Darie (clasa 7), Calu Andrei (clasa 7), Neagu Costin (clasa 7), Marin Rareş (clasa 7)

Olimpiada de limba germană, etapa judeţeană

  • Mențiune Boicenco Luana (clasa 7) nivel A2, Mologani Adil (clasa 7) nivel A2, Ciolache Andreea (clasa 7) nivel A1

Concursul naţional de limba engleză „SPEAK OUT” – etapa judeţeană, din Calendarul concursurilor naţionale fără finanţare MENCŞ din anul şcolar 2015-2016, poziţia 22

  • Premiul al II-lea Cristea David (clasa 5), Pavel Sergiu (clasa 8), Chirilescu Delia (clasa 7),
  • Premiul al III-lea Băutu Theodora (clasa 8), Dumitrache Andreea (clasa 5), Abdurafi Atila (clasa 5), Popa Mihnea (clasa 5), Bordea Vlad (clasa 5), Ştefan Eduard (clasa 5), Spînu Maria (clasa 7), Bălteanu Andreea (clasa 8)
  • Mențiune Buzbuchi Matheo (clasa 6), Batman Aylin (clasa 8), Rădulescu Andreea (clasa 8)

 Concursul „Celebrating The World’s Greatest Detective: The Sherlock Homles Competition”, ediţia 2016, organizat de Cambridge School of Constanţa – Educational Center Hight School

  • Premiul al III-lea Echipa: Partenie Maria (clasa 7), Băutu Theodora (clasa 8), Costache Ana-Maria (clasa 8), Opriş Teodora (clasa 8), Niculescu Arina (clasa 8)

Concursul naţional de geografie TERRA, etapa judeţeană

  • Premiul I Corcheş Radu (clasa 6) calificat etapa naţională, Bărăitaru Andrei (clasa 6) , Frujină Cristian (clasa 6)
  • Premiul al III-lea Milidonis Electra (clasa 6), Făcălău Alexandru (clasa 6), Pop Alexandra (clasa 6)
  • Mențiune Gherghişan Andrei (clasa 6), Dorneanu Andrei (clasa 6)

Olimpiada de română – etapa judeţeană

  • Premiul al II-lea Ivăncescu Simina (clasa 6), Chiru Alexandra (clasa 8)
  • Premiul al III-lea Negrea Andra (clasa 7), Băutu Theodora (clasa 8), Costache Ana-Maria (clasa 8)
  • Mențiune Costache Cristina (clasa 5), Mazilu Riana (clasa 5), Suflaru Elena (clasa 5), Geagiu Andreea (clasa 6), Burlacu Bianca (clasa 6), Pavlov Diana (clasa 6), (clasa 6), Boicenco Luana (clasa 7), Topîrceanu Mădălina (clasa 7), Avram Nicoleta (clasa 7), Batman Aylin (clasa 8), Mărăşescu Alexandru (clasa 8)

Olimpiada de istorie, etapa judeţeană

  • Menţiune: Călătoru Ioana (clasa 8), Niculescu Arina (clasa 8)

 Concursul judeţean de istorie „Călători prin istorie”, ediţia a III-a

  • Premiul al III-lea Niculescu Arina (clasa 8)

Concursul naţional „Erou meu de ieri şi de azi” organizat de Oficiul Naţional pentru Cultul Eroilor

  • Premiul al III-lea Bărăitaru Andrei (clasa 6), Buzbuchi Matheo (clasa 6)
  • Menţiune Rusu-Bompa Coralia (clasa 6)

Olimpiada de religie, etapa judeţeană

  • Premiul al III-lea Geagiu Andreea (clasa 6)
  • Mențiune Costache Eduard  (clasa 5), Balcan Maria (clasa 5),Panaitescu Oana (clasa 5)

Concurs naţional de arte grafice, pictură, modelaj şi fotografie „Marea …marea” dedicat Zilei Internaţionale a Mării Negre

  • Premiul I Mihalache Raluca (clasa 6), Botez Sebastian (clasa 7)
  • Premiul al II-lea Dogaru Bianca (clasa 6), Dulţef Delia (clasa 7)
  • Premiul al III-lea Mocanu Alina (clasa 6)

 Concursul naţional de ecologie şi protecţia mediului „Natura, monument viu”, CAER 2015, poziţia 42

  • Premiul I Topîrceanu Mădălina (clasa 7)

Concursul judeţean de pictură, desen şi grafică „Apa este viaţa” organizat în parteneriat de SC RAJA SA şi  ISJ Constanţa (cf. protocolului de colaborare 393A/02.02.2016)

  • Premiul al III-lea Chiparu Ioana (clasa 4), Mîţă Daria (clasa 4)
  • Mențiune Anderlik Csaba (clasa 1), Popescu Ilinca (clasa 1), Chiru Alexandra (clasa 8)

 Olimpiada de fizică, etapa judeţeană

  • Premiul I Ilie Corina (clasa 7) calificată etapa naţională
  • Premiul al III-lea Dăscălina Robert (clasa 7)
  • Mențiune Pavlov Diana (clasa 6), Bărăitaru Andrei (clasa 6), Vulpe Mihnea (clasa 7)

Concursul judeţean “LECTURA FACE COOLTURA”, secţiunea “ENGLISH IS FANTASTIC”, CAEJ 3664A/49/15.10.2015, poziţia 7)

  • Premiul al II-lea Luca Ana (clasa 6), Frujină Cristian (clasa 6), Mazilu Riana (clasa 5), Topîrceanu Mădălina (clasa 7)
  • Mențiune Puşcaşu Delia (clasa 6), Frăţilă Evelin (clasa 6)

Expoziţia-concurs, “MIRACOLUL CRACIUNULUI”, CAERI 2015, poziţia 800

  • Premiul I Bădoiu Luca (clasa 5)
  • Premiul al II-lea Fuduli Teodora (clasa 7)
  • Premiul al III-lea Şumilă Iulia (clasa 6), Stăruială Răzvan (clasa 6)

Olimpiada de fizică, etapa locală

  • Premiul al II-lea Milidonis Electra (clasa 6), Ilie Corina (clasa 7)
  • Premiul al III-lea Pavlov Diana (clasa 6), Bărăitaru Andrei (clasa 6)
  • Mențiune Vulpe Mihnea (clasa 7), Dăscălina Robert (clasa 7)

Concursul de matematică “Tomis”, etapa locală

  • Premiul al III-lea Bărăitaru Andrei (clasa 6)
  • Mențiune Reţea Dragoş (clasa 5), Gherghişan Andrei (clasa 6), Burlacu Bianca (clasa 6), Ilie Corina (clasa 7), Cărăuşu Rareş (clasa 8)
  • Calificaţi etapa judeţeană Tudorache Ştefan (clasa 5), Ali Cidem (clasa 5), Dumitrache Mircea (clasa 5), Dumitrache Miruna (clasa 5), Cojocaru Mara (clasa 6), Coteanu Alina (clasa 6), Pop Alexandra (clasa 6), Ciobanu Alexandra (clasa 6), Bucureşteanu Andreea (clasa 7), Marin Melisa (clasa 7), Isac Ştefan (clasa 8), Andreieşi Rareş (clasa 8)

Olimpiada de lingvistică, etapa judeţeană

  • Premiul I Frujină Cristian (clasa 6) – calificat etapa naţională
  • Mențiune Gheorghiu Luca (clasa 5), Popescu Sara Ioana (clasa 5), Bucur Ştefania (clasa 7), Negrea Andra (clasa 7), Boicenco Luana (clasa 7), Chiru Alexandra (clasa 8),

Proiectul „Competențe cheie pentru implicare civică în sprijinul dezvoltării durabile – Energy Smart” POSDRU /190/1.1/S/156977

  • Premiul al II-lea clasa 3A
  • Premiul al III-lea clasa 6B

Olimpiada de Lectură ca Abilitate de Viaţă – faza judeţeană

  • Premiul I Avram Nicoleta (clasa 7), Mologani Adil (clasa 7), Breban Ana Maria (clasa 8), Bălteanu Andreea (clasa 8), Mărăşescu Alexandru (clasa 8)
  • Premiul al II-lea Ciulu-Angelescu Sara (clasa 5), Caba Miruna (clasa 7), Burlacu Bianca (clasa 6)
  • Premiul al III-lea Boace Horia (clasa 5), Frujină Robert (clasa 6), Coteanu Alina (clasa 6), Sasu Sabrina (clasa 6), Ivăncescu Simina (clasa 6), Boicenco Luana (clasa 7), Danciu Emilian (clasa 7), Rădulescu Andreea (clasa 8), Costache Ana Maria (clasa 8), Dumitru Florentina (clasa 8), Băutu Theodora (clasa 8), Fotu Tudor (clasa 8)
  • Menţiune Matea Carina (clasa 5), Teleanu Aida (clasa 5), Ali Cidem (clasa 5), Ştefan Eduard (clasa 5), Buzbuchi Matheo (clasa 6), Buzatu Alexandru (clasa 6), Vlăsceanu Robert Mihai (clasa 6), Lupu Ana Maria (clasa 6), Gherghişan Andrei (clasa 6), Muşat Andrei (clasa 6), Partenie Maria (clasa 7), Spînu Maria (clasa 7), Chiru Alexandra (clasa 8), Adibula Farah (clasa 8), Popescu David (clasa 8), Velică Georgiana (clasa 8), Batman Aylin (clasa 8)

Concursul naţional de arte grafice, pictură, modelaj şi fotografie „Marea …marea. Poveşti marinăreşti”, ediţia a V-a

  • Premiul I Gaia Bianca (clasa 1), Gunache Bianca (clasa 2), Cealera Tiberiu (clasa 4), Popescu David (clasa 4), Geagiu Andreea (clasa 6), Neagu Gloria (clasa 6), Mihalache Raluca (clasa 6), Botez Sebastian (clasa 6)
  • Premiul al II-lea Ciobănescu Rebeca (clasa 2), Şerban Beatrice (clasa 4), Burlacu Bianca (clasa 6), Dogaru Bianca (clasa 6), Dulţef Delia (clasa 7)
  • Premiul al III-lea Andrei Sebastian (clasa 4), Mocanu Alina (clasa 6)
  • Mențiune Dragomir Mara (clasa 1), Svinarciuc Iustin (clasa 1), Negrea Cătălina (clasa 2), Borcea Maria (clasa 4)

Concursul Naţional de Discurs Public în Limba Engleză

  • Premiul al II-lea Roşioru Sorin (clasa 3) – faza locală
  • Premiul al III-lea Frăţilă Evelin (clasa 6) – faza locală

Concurs naţional „România europeană, oameni, locuri fapte între trecut, prezent şi viitor”, ediţia a V-a, CAEN 2015/A10/poziţia 8

  • Premiul I Batman Aylin (clasa 8) – secţiunea istorie
  • Premiul al III-lea Tompe Filip (clasa 7) – secţiunea grafică
  • Premiul al  III-lea Corcheş Radu (clasa 6) – secţiunea pictură
  • Menţiune Călătoru Ioana (clasa 8), Fotu Tudor (clasa 8), Mercur Alexandru (clasa 8) – secţiunea istorie
  • Menţiune Neagu Gloria (clasa 6)- secțiunea pictură

 

Comments are closed.