Ne mândrim cu performanţele noastre! 2016-2017 nivel gimnaziu

Anul şcolar 2016-2017 a reprezentat pentru elevii şi cadrele didactice din Şcoala noastră un nou prilej de confirmare a calităţii  actului educaţional  la nivel gimnazial care s-a reflectatat în rezultatele excelente obţinute la concursurile şi olimpiadele şcolare. Felicitări tuturor!

Concursul național EURO QUIZ, ediţia I, organizat în cadrul campaniei „Europa, casa noastră” de către Reprezentanţa Comisiei Europene în România

  • Echipa finalistă la faza naţională Abdurafi Atila, Dumitrache Mircea, Dumitrache Miruna, Mazilu Riana

Concursul naţional de matematică „N. N. Mihăileanu”, ediţia a XVIII-a

  • Premiul I Ilie Miruna Corina (clasa 8)

Concursul judeţean de matematică „Amiral Vasile Urseanu”

  • Premiul al III-lea Ilie Miruna Corina (clasa 8)

Certificare internațională cunoaştere limba germană – DSD 1 – mai 2017, A2

  •  Barbu Ioan-Alexandru (clasa 7),  Bărăitaru Andrei (clasa 7), Boghean Răzvan (clasa 7),  Buzatu Alexandru (clasa 7), Buzbuchi Matheo(clasa 7), Cojocaru Mara Ioana(clasa 7), Constantinescu Bogdan-Sebastian (clasa 7), Corcheş Radu-Daniel (clasa 7), Coteanu Alina-Maria (clasa 7), Dinu Sergiu (clasa 7), Dogaru Bianca-Gabriela (clasa 7), Dorneanu Andrei-Alexandru (clasa 7), Dumitru Cristian-Gabriel (clasa 7), Frujină Robert-Cristian (clasa 7), Gherghişan Andrei-Vlad (clasa 7), Ilie Rareş-Mihail (clasa 7), Ivăncescu Simina-Cristina (clasa 7),  Lupu Ana-Maria (clasa 7), Milidonis Electra (clasa 7), Muşat Andrei-Ioan (clasa 7), Omer Naser (clasa 7), Pop Alexandra – Agnes (clasa 7), Rădoi Teodor-Luca (clasa 7), Seceleanu Rareş (clasa 7), Şumilă Iulia (clasa 7)

Festivalul – Concursul Naţional Artă Dramatică „SPIRITUL LUI CARAGIALE”, ediţia XIII, CAEN 2017 – secţiunea Adaptare

  • Premiul I Borcea Maria (clasa 5), Mîță Daria (clasa 5), Târşoagă Eduard (clasa 5), Cealera Tiberiu (clasa 5), Constantin Julia (clasa 6), Neacşu Delia (clasa 6)  şi Maria Şurubaru (clasa 5)

Olimpiada de Limba engleză – etapa judeţeană

  • Premiul I  Purcărea Dimu (clasa 6)
  • Premiul al II-lea  Labeş Sara(clasa 5), Gherghe Andrei (clasa 5)
  • Premiul al III-lea Chiparu Ioana (clasa 5), Suflaru Elena (clasa 6), Costea Vlad (clasa 6), Gherghişan Andrei (clasa 7), Frujină Robert Cristian (clasa 7), Avram Nicoleta (clasa 8), Boicenco Luana (clasa 8), Spînu Maria (clasa 8)

 Concursul naţional de geografie „MICA OLIMPIADĂ DE GEOGRAFIE – TERRA”, etapa naţională

  • Premiul I Abdurafi Atila (clasa 6) 

Concursul naţional de istorie „CĂLĂTORI PRIN ISTORIE”, etapa naţională

  • Premiul al III-lea Costea Vlad (clasa 6)

 Olimpiada de Limbă neogreacă – etapa naţională

  • Menţiune Milidonis Electra (clasa 7), nivel B2

Concursul naţional de istorie „Erou meu de ieri şi de azi”, ediţia a V-a, organizat de Oficiul Naţional pentru Cultul Eroilor

  • Menţiune Abagiu Ionuţ (clasa 8)

Concursul Judeţean de Matematică „TOMIS”, etapa judeţeană

  • Premiul al II-lea Ilie Corina Miruna (clasa 8)
  • Menţiune Donose dan (clasa 5), Onciul Teodora (clasa 5)

Proiectul judeţean de geografie „Constantin Brătescu”, concursul „Micii mari geografi”

  • Premiul I Donose Dan (clasa 5)
  • Premiul al II-lea Berbescu Mircea (clasa 5)
  • Premiul al III-lea Popescu David (clasa 5)

Concursul de creativitate în fizică şi tehnologii „Ştefan Procopiu”, etapa judeţeană

  • Secţiunea Lucrări scrise – Diploma Copernic: Bărăitaru Andrei (clasa 7)
  • Secţiunea referate ştiinţifice – gimnaziu – Diploma Arhimede: Buzbuchi Matheo (clasa 7)
  • Secţiunea Compoziţii ştiinţifice – plastice – Diploma Arhimede:  Şumilă Iulia (clasa 7)

 Concursul naţional „Cultură şi spiritualitate”, etapa judeţeană

  • Premiul I Chiparu Iona (clasa 5)
  • Premiul al III-lea Vîjîială Andreea (clasa 5)
  • Menţiune Târşoagă Eduard (clasa 5), Tudose Sofia (clasa 5), Mîţă Daria (clasa 5), Luca Ana (clasa 7)

Olimpiada de limba şi literatura română, etapa judeţeană

  • Menţiune Bordea Vlad (clasa 6)
  • Premiu special Onciul Teodora (clasa 5), Teleanu Aida (clasa 6), Maziu Riana (clasa 6),Costea Vlad (clasa 6), Suflaru Elena (clasa 6), Ivăncescu Simina (clasa 7), Burlacu Bianca (clasa 7), Coteanu Alina (clasa 7), Sasu Sabrina (clasa 7), Fuduli Theodora (clasa 8), Avram Nicoleta (clasa 8), Negrea Andra (clasa 8), Boicenco Luana (clasa 8)

 Concursul de chimie „Raluca Rîpan”, etapa locală

  • Menţiune Bărăitaru Andrei (clasa 7), Gherghişan Andrei (clasa 7) – calificaţi etapa judeţeană
  • Muşat Andrei (clasa 7), Geagiu Andreea (clasa 7), Legănel Răzvan (clasa 7), Şumilă Iulia (clasa 7) – calificaţi etapa judeţeană

 Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar – „GIMANZIADA” –  BASCHET – faza zonală

  • Locul I Echipa de fete: Marcu Alexandra, Negrea Andra, Spînu Maria, Bucureşteanu Andreea, Garofil Elena, Nicoară Raluca, Sasu Sabrina, Milidonis Electra, Vîjială Andreea, Dragomir Ioana, Tudose Sofia, Mîţă Daria şi Panaitescu Oana

Concursul naţional de istorie „CĂLĂTORI PRIN ISTORIE”, etapa judeţeană

  • Premiul I Costea Vlad (clasa 6) – calificat etapa naţională
  • Menţiune Onciul Teodora (clasa 5)

Concursul naţional  „MICA OLIMPIADĂ DE GEOGRAFIE – TERRA”, etapa judeţeană

  • Premiul al II-lea Abdurafi Atila (clasa 6)  – calificat etapa naţională
  • Menţiune Robu Mihnea (clasa 7)

Olimpiada de Limba germană, etapa judeţeană, Nivel B1

  • Premiul I Frujină Cristian (clasa 7), Avram Nicoleta (clasa 8)
  • Premiul al III-lea Ivăncescu Simina (clasa 7), Marin Melisa (clasa 8)
  • Menţiune Buzbuchi Matheo (clasa 7), Milidonis Electra (clasa 7), Corcheş Radu (clasa 7)

Olimpiada de Religie, etapa judeţeană

  • Premiul al III-lea Panaitescu Oana, Constantin Julia
  • Menţiune Roschi Ionuţ

Olimpiada de Limbă neogreacă – etapa judeţeană

  • Premiul I Milidonis Electra (clasa 7), nivel B2 – calificată etapa naţională

Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar – „GIMANZIADA” –  BASCHET – faza judeţeană

  • Locul I Echipa de fete: Marcu Alexandra, Negrea Andra, Spînu Maria, Bucureşteanu Andreea, Garofil Elena, Nicoară Raluca, Sasu Sabrina, Milidonis Electra, Vîjială Andreea, Dragomir Ioana, Tudose Sofia, Mîţă Daria şi Panaitescu Oana – echipă calificată la etapa zonală
  • Locul I Echipei de băieţi: Gribinic Ştefan, Abagiu Ionuţ, Grosu Darie, Calu Andrei, Borş Alexandru, Crăciun Edis, Constantinescu Bogdan, Buzatu Alexandru, Seceleanu Rareş, Omer Naser, Târşa Radu, Avram Mihai, Manu Alexandru, Agapie Alexandru şi Marin Rareş – echipă calificată la etapa zonală

Olimpiada de Fizică, faza judeţeană

  • Premiul I Ilie Corina Miruna (clasa 8) – rezerva 3 pentru etapa naţională

Olimpiada de Istorie – etapa judeţeană

  • Premiul al II-lea Stancu David (clasa 8) calificat etapa naţională
  • Premiul al III-lea Spînu Maria (clasa 8)
  • Menţiune Talabă Alexandra (clasa 8), Boicenco Luana (clasa 8)

Olimpiada de Religie, etapa judeţeană

  • Premiul al III-lea Panaitescu Oana (clasa 6), Constantin Julia (clasa 6)
  • Menţiune Roschi Ionuţ (clasa 5)

Olimpiada de Fizică, etapa locală

  • Premiul I Ilie Corina Miruna (clasa 8)
  • Menţiune Vulpe Mihnea (clasa 8)
  • Dăscălina Robert – calificat etapa judeţeană

Olimpiada de Matematică, faza locală

  • Premiul al II-lea Donose Dan (clasa 5)
  • Premiul al III-lea Avram Mihai (clasa 5), Ilie Corina (clasa 8),
  • Menţiune Chiparu Ioana (clasa 5), Stan Soponaru Ana Daria (clasa 5), Antonaru Sara (clasa 5), Danielescu Eduard (clasa 5), Berbescu Mircea (clasa 5), Retea Dragoş (clasa 6), Bordea Vlad (clasa 6), Ciobanu Alexandra (clasa 7), Muşat Andrei (clasa 7)

 Concursul Judeţean de Matematică „TOMIS”, etapa locală

  • Premiul al III-lea Ilie Corina (clasa 8)
  • Menţiune Berbescu Mircea (clasa 5), Donose Dan (clasa 5), Roschi Ionuţ (clasa 5) Dăscălina Robert (clasa 8)
  • Calificaţi etapa judeţeană: Dragomir Ioana (clasa 5), Pamboucoglu Nickolas (clasa 5), Popescu David (clasa 5), Antonaru Sara (clasa 5), Avram Mihai (clasa 5), Ciorbaru Denisa (clasa 5), Onciul Teodora (clasa 5),  Retea Dragoş (clasa 6), Costea Vlad (clasa 6), Suflaru Elena (clasa 6), Balcan Maria (clasa 6), Boace Horia (clasa 6), Matea Carina (clasa 6), Ciobanu Alexandra (clasa 7), Bărăitaru Andrei (clasa 7), Corcheş Radu (clasa 7)

Olimpiada de Lingvistica – etapa judeţeană

  •  Premiul I Bărăitaru Andrei (clasa 7) calificat la etapa naţională
  • Premiul al III-lea Făcălău Alexandru (clasa 7)
  • Menţiune Luca Ana (clasa 7), Berbescu Mircea (clasa5)

Olimpiada Lectura ca Abilitate de Viaţă  (OLAV)– etapa judeţeană

  • Premiul I – Ali Cidem (clasa 6), Spânu Maria  (clasa 8),
  • Premiul al II-lea – Moroianu Andreea (clasa 5), Schipor Lucia (clasa 6), Berbescu Mircea (clasa 5), Bordea Vlad (clasa 6), Dumitrache Mircea (clasa 6), Matea Carina (clasa 6), Teleanu Aida (clasa 6), Onciul Teodora (clasa 5),  Pîrvu Ioana (clasa 6), Stan Soponaru Ana Daria (clasa 5), Coteanu Alina (clasa 7) , Luca Ana (clasa 7), Buzatu Alexandru (clasa 7), Corcheș Radu Daniel (clasa 7), Sasu Sabrina (clasa 7), Frujină Robert Cristian (clasa 7), Dogaru Bianca (clasa 7), Sasu Sabrina (clasa 7), Frujină Robert Cristian (clasa 7), Dogaru Bianca (clasa 7), Dăscălina Robert (clasa 8), Partenie Maria (clasa 8), Talabă Alexandra (clasa 8), Avram Nicoleta (clasa 8), Negrea Andra (clasa 8), Popescu Alexandru (clasa 8), Ibadula Julide (clasa 8)
  • Premiul al III-lea – Mîță Daria (clasa 5), Popescu David Mihai (clasa 5), Suflaru Elena (clasa 6), Mazilu Riana (clasa 6), Șurubaru Maria (clasa 5), Fildan Ariadna (clasa 5), Bărăitaru Andrei (clasa 7), Mologani Adil (clasa 8), Gherghișan Andrei (clasa7), Robu Mihnea (clasa 7), Pavlov Diana (clasa 7), Burlacu Bianca (clasa 7), Cojocaru Mara Ioana (clasa 7), Topârceanu Mădălina (clasa 8), Milidonis Electra (clasa 7), Caba Miruna (clasa 8), Chirilescu Delia (clasa 8), Vulpe Mihnea (clasa 8), Costache Ioana Cristina (clasa 8), Butcaru Andreea (clasa 8)
  • Menţiune – Târșoagă Eduard (clasa 5), Nicoară Raluca (clasa 6), Rădulescu Irina (clasa5), Sidor Sabina (clasa 5), Vâjâiala Andreea (clasa 5), Antonaru Sara (clasa5 ), Donose Dan (clasa 5), Balcan Maria (clasa 6), Cristea Isabela Ioana (clasa 6), Ivăncescu Simina (clasa 7), Barbu Alexandru (clasa 7), Lupu Ana Maria (clasa 7), Pop Alexandra (clasa 7), Sevciuc Teodora (clasa 7), Vlăsceanu Mihai (clasa 7), Mihalache Raluca (clasa 7), Seceleanu Rareș (clasa 7), Buzbuchi Matheo (clasa 7), Făcălău Alexandru (clasa 7), Geagiu Andreea (clasa 7), Lopățică Anca (clasa 8), Fuduli Teodora (clasa 8)

Olimpiada de Chimie – etapa locală

  • Premiul al III-lea Ilie Corina (clasa 8) – calificată etapa judeţeană
  • Menţiune Melinte Ştefania (clasa 8), Dăscălina Robert (clasa 8) – calificaţi etapa judeţeană
  • Vulpe Mihnea (clasa 8) – calificată etapa judeţeană

Olimpiada de Istorie – etapa locală

  • Premiul al III-lea Talabă Alexandra (clasa 8), Boicenco Luana (clasa 8), Stancu David (clasa 8) – calificaţi etapa judeţeană
  • Menţiune Spînu Maria (clasa 8) – calificată etapa judeţeană

Concursul Naţional de Discurs Public în Limba Engleză

  • Premiul al II-lea Cristea David (clasa 6) – etapa locală
  • Premiul al II-lea Cristea David (clasa 6) – etapa judeţeană

Concursul Naţional de Educaţie Ecologică „NATURA, MONUMENT VIU”, CAEN 2016, NR. 28269/A9/Poziţia 22

  • Premiul I Costache Cristina (clasa 6)
  • Premiul al II-lea Topîrceanu Mădălina (clasa 8)
  • Premiul al III-lea Geagiu Andreea (clasa 7)

Concursul naţional „ART WITH FICTION AND POETRY”, inclus în CAEN, pag. 17, poz. 27

  •  Premiul al II lea Hanzu Pazara Anastasia (clasa 5), Mara Cojocaru (clasa 7),Costea Vlad (clasa6)
  • Premiul al III lea Dimu Purcarea (clasa 6)
  • Mentiune  Pop Alexandra Agnes (clasa 7), Labes Sara (clasa 5)

Concurs regional „Copiii și marea”, inclus în CAERI, pag. 34, poz.718

  •  Premiul al II-lea, Mara Cojocaru (clasa 7)
  • Premiul al III-lea, Popescu David (clasa 5)

Concurs interjudeţean „Spirit de sărbătoare zugrăvit prin creații literare”, inclus în CAERI, pag. 77, poziţia. 1649

  • Premiul I, Hanzu Pazara Anastasia (clasa 5), Teleanu Aida (clasa 5)

Concursului judeţean „Arts and Crafts-Christmas Time”, inclus în CAEJ Dolj, pag.3, poz.19

  • Premiul I Spînu Maria (clasa 8)
  • Menţiune Costea Flavius (clasa 5)

Concursul local „BD Santa/ BD Noel”

  • Menţiune Păcuraru Livia Teodora (clasa 5)

Concursul judeţean „De la Sf. Andrei la Sf. Nicolae”, CAEJ 2016 nr. 3996A/76

  • Etapa locală: Premiul I- echipa: Giurgea Nicoleta (clasa 5), Stan-Soponaru Ana (clasa 5), Târşoagă Eduard (clasa 5), Nicoară Raluca (clasa 6), Purcărea Dimu (clasa 6)
  • Etapa judeţeană: Premiul I – echipa: Giurgea Nicoleta (clasa 5), Stan-Soponaru Ana (clasa 5), Târşoagă Eduard (clasa 5), Nicoară Raluca (clasa 6), Purcărea Dimu (clasa 6)

Comments are closed.