De ce Școala 29?

Anul şcolar 2016-2017

1.În 2017, şcoala noastră a avut 73 de absolvenţi care au fost admişi la licee astfel:

• Licee teoretice – 49 de elevi (67,12%)
    • Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” – 14 elevi
    • Liceul Teoretic „Traian” – 9 elevi
    • Liceul Teoretic „Decebal” – 8 elevi
    • Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” – 7 elevi
    • Liceul Teoretic „Ovidius” – 5 elevi
    • Liceul Teoretic „George Emil Palade” – 3 elevi
    • Liceul Teoretic „George Călinescu” – 2 elevi
    • Colegiul Naţional „Petru Rareş” Suceava – 1 elev
  • Licee tehnologice – 18 elevi (24,65 %)
  • Licee vocaţionale – 5 elevi (6,84%)
  • Absent Evaluare Naţională – 1 elevi (1,36%)

2. 27 de elevi din clasele VII-VIII au susţinut şi promovat examenul de limbă germană Auf dem Weg zum DSD, nivel A2. Această certificare se echivalează cu examenul de bilingv pe care îl susţin elevii în vederea admiterii în clasa a IX-a cu predare bilingv germană.

Anul şcolar 2015-2016

1.În 2016, şcoala noastră a avut 56 de absolvenţi. Toţi au fost admişi la liceu (48 prin repartiţie naţională computerizată şi 8 absolvenţi au intrat fără repartiţie computerizată, la licee vocaţionale).

abs2. Dintre cei 48 de absolvenţi, 35 au fost admişi în urma repartiţiei computerizate la licee teoretice, adică un procent de 72,91%.

3. Dintre cei 48 de absolvenţi, 22 au fost admişi la cele trei licee de top din Constanţa, adică un procent de 45,83%.

• Colegiul Naţional “Mircea ce l Bătrân”: 11
    • Liceul Teoretic “Traian: 8
  • Liceul Teoretic “Ovidius”:3

4. Sprechen sie Deutch? Din septembrie 2016 îşi desfăşoară activitatea în şcoala noastră, alături de profesoara din Germania, dna Barbara Baltzer, şi un voluntar german – dra Franziska Schmitt, elevii noştri având astfel oportunitatea de a învăţa limba germană cu doi vorbitori nativ.

5. Graţie unui colectiv omogen şi bine pregătit de cadre didactice, avem în mod constant performanţe la concursuri şi olimpiade şcolare de nivel judeţean şi naţional.

Anul şcolar 2014-2015

1.În 2015, şcoala noastră a avut 84 de absolvenţi. Toţi au fost admişi la liceu.

Absolventi20152. În ierarhia Ministerului Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice suntem şcoala cu cel mai bun gimnaziu din judeţul Constanţa. Media celor 84 de absolvenţi la examenului de Evaluare Naţională a fost 8,70.

3. Sprechen sie Deutch? Din septembrie 2015 îşi desfăşoară activitatea în şcoala noastră un profesor german – dna Barbara Baltzer, elevii noştri având astfel oportunitatea de a studia limba germană cu un vorbitor nativ.

Anul şcolar 2013-2014

1. În 2014, şcoala noastră a avut 91 de absolvenţi admişi la liceu, astfel:

• 64 absolvenţi admişi la liceu prin repartiţia naţională computerizată
  • 19 absolvenţi  admişi la licee vocaţionale profil sportiv
  • 4 absolvenţi admişi în licee din ţară
  • 3 absolvenţi admişi la şcoli profesionale
  • 1 absolvent admis la Liceul Internaţional de Informatică

repartitie2014

2. Din septembrie 2014 la Centrul Judeţean de Excelenţă la Matematică avem admişi 2 elevi şi un profesor.

3. Sprechen sie Deutch? Din septembrie 2014 îşi desfăşoară activitatea în şcoala noastră dra Henriette Rielling, voluntar german prin intermediul serviciului de voluntariat internaţional al Ministerului Afacerilor Externe al Germaniei în colaborare cu Comisia germană pentru UNESCO.

4. Sprechen sie Deutsch? Din septembrie 2014 am obţinut acreditarea pentru examenul DSD 1 (Deutsches Sprachdiplom 1), nivel B1 din Cadrul European Comun de Referinţă pentru Limbi Străine.

5. Graţie unui colectiv bine pregătit de cadre didactice, continuăm să avem performanţe la concursuri şi olimpiade şcolare de nivel judeţean şi naţional.

Anul şcolar 2012-2013

1. În 2013, şcoala noastră a avut 66 de absolvenţi. Toţi au fost admişi la liceu.

Statistici20132. În 2013, şcoala noastră a avut 66 de absolvenţi. Media lor la Evaluarea Naţională a fost 8,75. În ierarhia Ministerului Educaţiei Naţionale suntem şcoala cu cel mai bun gimnaziu din judeţul Constanţa.

3. Sprechen sie Deutsch? Din 2013 avem o clasă a V-a în care se studiază intensiv limba germană. Din 2014 vom avea şi un profesor voluntar din Germania…

Derulăm proiecte cu Institutul Goethe şi cu Ambasada Germaniei din Bucureşti. Vom obţine acreditarea pentru examenul DSD 1 (Deutsches Sprachdiplom 1), nivel B1 (conform Cadrului european comun de referinţă pentru limbi străine).

4. Suntem o şcoală sigură:  avem pază specializată, camere de supraveghere video şi acces în curtea şcolii (reabilitată în septembrie 2013) pe bază de interfon.

5. Graţie unui colectiv omogen şi bine pregătit de cadre didactice, avem performanţe la concursuri şi olimpiade şcolare de nivel judeţean şi naţional.

În anul şcolar 2013-2014 am obţinut la faza judeţeană a olimpiadelor: 65 de premii şi menţiuni (6 premii I: 5 calificaţi la etapa naţională şi 1 la etapa zonală, 12 premii II, 19 premii III şi 28 de menţiuni)