Fokus deutsch

An școlar 2017-2018  

  • Examenul Auf dem Weg zum DSD – Niveaustufe A2 – Internationale schulische Vergleichsarbeit:
    – 23 de elevi au obținut nivelul A2, clasa a VII-a / a VIII-a.
  • Examenul DSD1 (Deutsches Sprachdiplom 1 – Niveaustufe B1)

 – 14 elevi au obținut nivelul B1, clasa a VIII-a. 

  • Olimpiada județeană de limbă germană:

– 1  premiu  II – Nivel B1, clasa a VIII-a;

–  3 premii III – Nivel B1, clasa a VII-a;

– 2 mențiuni – Nivel A2 și B1, clasele VII-VIII.

  • Concursul județean Spaß auf Deutsch:

– 5 premii, respectiv premiul I, III și mențiune;

  • Concursul județean Stories about my country – secțiunea Creație în limba germană:

– 1 premiu I.

An școlar 2016-2017 

  • 22 de elevi au obținut nivelul A2 la Auf dem Weg zum DSD – Niveaustufe A2 – Internationale schulische Vergleichsarbeit; 
  • 10 elevi au obținut nivelul A2 și 6 elevi nivelul B1 la testarea DSD1, Niveaustufe A2-B1 ;

 Olimpiada județeană de limba germană:

  • nivel A2: 1 elev mențiune
  • nivel B1: 2 elevi premiul I, 2 elevi premiul III, 2 elevi mențiune ;

 Concursul județean Spass auf Deutsch – un premiu I, un premiu II, trei mențiuni;

 Activități speciale în cadrul unor proiecte:

  • Simpozionul International „Literatura si celelalte arte”, editia IX, sectiunea – Expresii idiomatice

2 premii II și o mențiune

  • Proiectul concurs Stories about my country – secțiunea Creație literară în limba germană / jurnal de călătorie

1 premiu I

Certificare internațională cunoaştere limba germană – DSD 1 – mai 2017, A2

 Barbu Ioan-Alexandru (clasa 7),  Bărăitaru Andrei (clasa 7), Boghean Răzvan (clasa 7),  Buzatu Alexandru (clasa 7), Buzbuchi Matheo(clasa 7), Cojocaru Mara Ioana(clasa 7), Constantinescu Bogdan-Sebastian (clasa 7), Corcheş Radu-Daniel (clasa 7), Coteanu Alina-Maria (clasa 7), Dinu Sergiu (clasa 7), Dogaru Bianca-Gabriela (clasa 7), Dorneanu Andrei-Alexandru (clasa 7), Dumitru Cristian-Gabriel (clasa 7), Frujină Robert-Cristian (clasa 7), Gherghişan Andrei-Vlad (clasa 7), Ilie Rareş-Mihail (clasa 7), Ivăncescu Simina-Cristina (clasa 7),  Lupu Ana-Maria (clasa 7), Milidonis Electra (clasa 7), Muşat Andrei-Ioan (clasa 7), Omer Naser (clasa 7), Pop Alexandra – Agnes (clasa 7), Rădoi Teodor-Luca (clasa 7), Seceleanu Rareş (clasa 7), Şumilă Iulia (clasa 7)

Olimpiada de Limba germană, etapa judeţeană, 18 martie 2017

Nivel B1

  • Premiul I Frujină Cristian (clasa 7), Avram Nicoleta (clasa 8)
  • Premiul al III-lea Ivăncescu Simina (clasa 7), Marin Melisa (clasa 8)
  • Menţiune Buzbuchi Matheo (clasa 7), Milidonis Electra (clasa 7), Corcheş Radu (clasa 7)

Certificare internațională cunoaştere limba germană – DSD 1 – mai 2016

    • Nivel B1:Bălteanu Andreea (clasa 8), Breban Ana Maria (clasa 8), Niculescu Arina (clasa 8), Rădulescu Andreea (clasa 8)
    •  Nivel A2: Băutu Theodora (clasa 8), Costache Ana Maria (clasa 8), Chiru Alexandra (clasa 8), Grosu Maria (clasa 8), Mercur Alexandru (clasa 8), Popescu David (clasa 8)
    • Concursul de limbă germană SPASS auf DEUTSCH, Secţiunea Grupe: Premiul I Stancu David (clasa 7), Premiul al II-lea Crăciun Edis (clasa 7), Premiul al III-lea Popescu David (clasa 8), Mențiune Danciu Emilian (clasa 7), Negrea Andra (clasa 7). Secţiunea individual:Premiul I Spînu Maria (clasa 7)
    • Rezultatele concursului regional „SĂ VORBIM …GRAMATICĂ!”/„LET’S SPEAK….GRAMMAR!” /”ALLEZ PARLER …GRAMMAIRE!” / „SPRECHEN WIR ….GRAMMATIK!”, CAERI 2016, POZ. 638: Premiul I Suflaru Elena (clasa 5), Boicenco Luana (clasa 7); Premiul al II-lea Ivăncescu Simina (clasa 6), Spînu Maria (clasa 7), Băutu Theodora (clasa 8);Premiul al III-lea Cernescu Larisa (clasa 5), Bărăitaru Andrei (clasa 6), Buzbuchi Matheo (clasa 6), Seceleanu Rareş (clasa 6); Mențiune Balcan Maria (clasa 5), Ionescu Bianca (clasa 7), Cărăuşu Rareş (clasa 8).
    • Olimpiada de limba germană, etapa judeţeană, martie 2016: Mențiune Boicenco Luana (clasa 7) nivel A2, Mologani Adil (clasa 7) nivel A2, Ciolache Andreea (clasa 7) nivel A1
    • Elevii claselor 5B şi 6B au desfăşurat o interesantă activitate care se înscrie în calendarul tradiţiilor germane prin marcarea sărbătătorii Sfântului Martin. Iniţiată şi coordonată de prof. Alina Preda, activitatea a beneficiat de prezenţa voluntarului german din şcoala noastră,  dra Henriette Rielling, 11 noiembrie 2014.
    • Ceremonia acordării titlului de “Şcoală PASCH” pe site-ul oficial al Bundesverwaltungsamt – Oficiul Federal al Administraţiei din Germania, 4 noiembrie 2014.
    • Interviu la Radio Constanţa cu  dra Henriette Rielling, voluntar german prin intermediul serviciului de voluntariat internaţional al Ministerului Afacerilor Externe al Germaniei în colaborare cu Comisia germană pentru UNESCO, 1 noiembrie 2014

Leave a Reply