Ora Pământului – 29 martie 2014

DSCN8739Elevii noştri, însoţiţi de părinţi, au răspuns şi în acest an iniţiativei ONG Mare Nostrum de a sărbătorii „Ora Pământului” în Parcul Tăbăcăriei. Astfel în seara zilei de 29 martie 2014 luminile din parc au fost stinse iar elevii noştri au aprins lumânări, candele şi lampioane. Sub îndrumarea cadrelor didactice ei au desenat un soare, un delfin, un pom şi au scris „29”.

Evenimentul are misiunea de a-i conștientiza pe tineri şi adulţi deopotrivă că este nevoie de un consum rațional al energiei, pentru protejarea mediului înconjurător.

Au participat:

  • Clasa Pregătitoare B – prof. înv. primar Ioana Ghiban
  • Clasa 1B – prof. înv. primar Ingrid Rădulescu
  • Clasa 1C – prof. înv. primar Gabriela Răileanu
  • Clasa 3C – prof. înv. primar Primavera Enuţă
  • Clasa 5 A – prof. dirig. Carmen Badea

 Ora Pământului se sărbătorește în România din 2009, iar la nivel internațional, din 2007.

La nivel mondial, în tabloul acțiunilor de conștientizare a problemelor mediului înconjurător generate de activitatea umana, se remarcă o Campanie unica în istorie, care în 2010 a reușit sa atingă cca 1 miliard 300 de milioane de oameni din 128 de ţări – Earth Hour.

Mai multe detalii pe www.orapamantului.ro

Comments are closed.