Pe podium la concursul naţional „Împreună facem un Internet mai bun!”

P1020876

Clasa 7A, voluntarii sigur.info

Şcoala noastră a obţinut rezultate deosebite la ediţia a XI-a a „Safer Internet Day”, competiţie care are loc anual sub egida rețelei europene „INSAFE” – European Safer Internet Network, în cadrul programului Safer Internet Plus al Comisiei Europene, promovată la nivel naţional de ONG „Salvaţi copiii!” şi Ministerul Educaţiei Naţionale, alături de alţi parteneri. Am câştigat, la faza naţională:

  • locul II la secţiunea „Şcoala Anului”
  • locul III la secţiunea „Profesorul Anului”
  • menţiune la secţiunea „Concurs de proiecte categoria 6-12 ani”.

La rezultatul obţinut la secţiunea „Şcoala Anului” au contribuit: campania de informare şi responsabilizare privind utilizarea Internetului în rândul părinţilor şi elevilor şcolii noastre organizată de elevii clasei 7A în perioada 18 noiembrie – 19 decembrie 2013, coordonată de prof. Mirela Roşioru; activităţile instructiv-educative organizate în laboratorul de informatică al şcolii supervizate de informaticianul Corina Ghiţă; videoconferinţele cu şcolile partenere din proiectele europene ale şcolii coordonate de prof. Carmen Badea; utilizarea platformei www.etwinning.net pentru facilitarea colaborării dintre cei 7 parteneri internaţionali ai proiectului Comenius „Ochi de copii, inimi de copii” (2013-2015) sub îndrumarea înv. Mariana Negrilă; parcurgerea de cursuri on line şi publicarea de articole de specialitate pe platforma www.iTeach.ro de către prof. Mirela Roşioru şi prof. Alina Preda; numeroasele lecţii Ael desfăşurate de prof. Luminiţa Pocora; promovarea navigării în siguranţă pe Internet în cadrul orelor de opţional din anii şcolar 2012-2013 şi 2013-2014: „Informatica – lumea din calculator”- prof. Elisabeta Teleanu şi „Design vestimentar cu aplicaţii pe calculator” – prof. Daniela Iambor; realizarea numărului 10 al revistei şcolii „Delfinii” (ISSN 1844-3613) în format online sub îndrumarea  înv. Ilie Lia şi informatician Corina Ghiţă ca şi numeroasele activităţi didactice susţinute de către învăţătorii şi profesorii şcolii, pe baza resurselor online, în beneficiul educaţiei elevilor noştri.

Locul III la secţiunea „Profesorul Anului” a fost obținut de prof. Mirela Roşioru, consilierul de imagine al şcolii, responsabil cu promovarea imaginii şcolii în mass-media şi în comunitate prin colaborarea cu Asociaţia pentru Resurse Culturale. Această performanţă confirmă recunoaşterea obţinută prin Premiul de popularitate „SIVECO” pentru lucrarea „Impactul şi rolul site-urilor unităţilor învăţământ preuniversitar” acordat în cadrul celei de a XI-a Conferinţă Naţională de Învăţământ Virtual (CNIV-2013) desfăşurată la Universitatea Bucureşti, 25-26 octombrie 2013.

Menţiunea obţinută la secţiunea „Concurs de proiecte categoria 6-12 ani” aparţine elevului Sorin Roşioru de la clasa I A (înv. Felicia Nicolescu) pentru lucrarea „Trenul prieteniei – clasa I”.

La secţiunea „Concurs de proiecte categoria 13-18 ani” au participat elevii clasei 7A: Alexandra Ioana Leca cu lucrarea „Şi Neticheta se cultivă, nu-i aşa!”, Elena-Cristina Buriu cu lucrarea „Plasa de siguranţă a Internetului” şi Alin Burtoi cu lucrarea „Floarea respectului se cultivă şi pe Internet”. Lucrările acestora au contribuit la rezultatul obţinut la categoria „Şcoala Anului”.

Ziua Siguranței pe Internet are ca scop promovarea utilizării într-un mod mai sigur şi responsabil a tehnologiei on-line şi a telefoanelor mobile, mai ales de către copii şi adolescenți, precum şi conștientizarea şi educarea acestora asupra pericolelor navigării nesupravegheate pe Internet.

Safer Internet Day 2014, a avut loc pe data de 11 Februarie şi a fost sărbătorită în aproximativ 65 de ţări din întreaga lume. Tema acestei ediții a fost: “Let’s create a better Internet together!” (“Împreuna facem Internetul mai bun!”) şi a vizat necesitatea stabilirii unei netichete general acceptata privind navigarea pe Internet.

Detalii: http://www.sigur.info/ziua-sigurantei-pe-internet-2014/safer-internet-day-2014.html

Comments are closed.