Şah pe echipe – iunie 2015

DSC05509Vineri, 5 iunie 2015, şcoala noastră a fost gazda activităţii “Cupa 1 iunie 2015” din cadrul proiectului CAER 545/2015 “Prin şah ne descoperim” coordonat de prof. înv. primar Renata Rădulescu. Competiţia a fost arbitrată de prof. Claudiu Iordache președintele Asociației Județene de Șah din Constanța. Activitatea a reunit echipajele reprezentative ale unor instituții școlare participante din județ care au obținut cele mai bune punctaje la concursul desfășurat pe 24 ianuarie 2015. Au participat echipaje de la Școala Nr. 18 ,,Jean Bart”, Școala Nr. 7 ,,Remus Opreanu”, Școala Nr. 12 ,,B.P.Hașdeu”, Școala nr. 43 ,,Ferdinand”, Școala Nr. 37 și Școala Nr. 29 ,,Mihai Viteazul”, aceasta fiind și gazda manifestării. Echipajele desemnate au jucat șah pe echipe. Pentru arbitrare a folosit un sistem standard pe calculator, utilizat în toate concursurile de șah. După cinci runde furtunoase, echipa câștigătoare a fost cea de la Școala Nr. 37 Constanța. Au fost acordate câte un premiu I, II III o mențiune, toți copiii concurenți fiind recompensați cu diplome și dulciuri.      În țară, școlile participante au desfășurat concursuri de șah la nivelul școlii, desemnând cei mai buni competitori la șah.

Clasamentul la finalul competiţiei a fost:

  • Locul I – Şcoala Gimnazială nr. 37 Constanţa
  • Locul II – Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart” Constanţa
  • Locul III – Şcoala Gimnazială nr. 7 „Remus Opreanu” Constanţa
  • Locul IV– Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa
  • Locul V – Şcoala Gimnazială nr. 43 „Ferdinand” Constanţa
  • Locul VI – Şcoala Gimnazială nr. 12 „B. P. Hasdeu”

Acest proiect a debutat în anul şcolar 2005-2006, ca un concurs dedicat Unirii de la 24 Ianuarie fiind intitulat ,,Cupa Unirii la șah”. Au participat elevii școlii pe categorii de vârstă. Timp de cinci ani, concursul a antrenat elevii școlii și chiar invitați de la școlile din vecinătate. În anul școlar 2011-2012, el s-a constituit într-un proiect local cu participarea importantă a 7 școli din județul Constanța dar și în parteneriat cu Palatul Copiilor și Asociația Județeană de Șah, reprezentată de profesorul Claudiu Iordache. Din anul școlar 2012-2013, proiectul a fost inclus în CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR EDUCATIVE REGIONALE.

Comments are closed.