„Săptămâna legumelor şi a fructelor donate” – 2015

20151119_092918În săptămâna 16-20.11.2015, şcoala noastră a participat la programul educaţional – Strategia Naţională de Acţiune Comunitară (SNAC), iniţiat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării Științifice prin desfăşurarea campaniei sociale Săptămâna legumelor şi a fructelor donate”.

Ajunsă la cea de a VII-a ediţie, activitatea constă în strângerea de legume şi fructe de către elevi şi profesori voluntari şi donarea acestora familiilor aflate în dificultate sau instituţiilor care se ocupă de ocrotirea şi îngrijirea persoanelor aflate în dificultate.. Anul acesta, fructele şi legumele donate de către elevii şi profesorii voluntari au ajuns la Căminul pentru Persoane Vârstnice din Constanţa, Şcoala Gimnazială „Nichita Stănescu” Mereni, Centrul de Plasament Copii „Micul Rotterdam” Constanţa şi Liceul Tehnologic „I.C. Brătianu” din Nicolae Bălcescu, jud. Constanța. Coordonatorii campaniei la nivelul şcolii au fost prof. înv. primar Raluca Vasiliev şi prof. Mihaela Ignat.

admin