Şcoala altfel! 18 – 22 aprilie 2016

muzeul de marinaÎn perioada 18-22 aprilie 2016 Şcoala Gimnazială nr. 29 “Mihai Viteazul” Constanţa a organizat şi desfăşurat programul naţional “Şcoala altfel”.

„Şcoala altfel” reprezintă organizarea unor activităţi sportive, vizite tematice, abilităţi practice ş.a. care contribuie la realizarea scopurilor educaţiei într-o modalitate nonformală, extrem de apreciată de către elevi.

În spiritul promovării educaţiei nonformale, cadrele didactice ale şcolii noastre au iniţiat şi organizat activităţi variate, antrenante şi educative în acelaşi timp astfel: vizită la Fabrica de pâine „Dobrogea” S.A., vizită la Aerodromul Tuzla, vizite la posturile locale de televiziune (Antena 1 Constanţa şi TV Neptun), Flashmob, atelier de teatru cu actriţa Luiza Marinescu şi vizionarea piesei de teatru „Bolnavul închipuit”, workshop privind apărarea în situaţii de urgenţă, vizite Bricul Mircea, CERONAV, Academia Navală „Mircea cel Bătrân”, Poliţia Constanţa, Muzeul Marinei, Acvariul din jud. Tulcea, Mănăstirea Celik Dere, vizionări piese de teatru: „Cartea junglei”, „Dl. Goe”, „Popa Tanda”, vizionări film (“Zootropolis”), ateliere de încondeiere ouă (în şcoală – “Atelierul iepuraşului”  sau la Muzeul de Artă Populară din Constanţa), excursie la Bucureşti unde s-a vizitat Casa Experimentelor, Grădina Zoo şi  Expoziţia de automobile “Ţiriac Collection”, vizită la RAJA Constanţa, picturi pe apă la Centrul Cultural Turc, concurs de talente, vizită la Centrul de scafandri …

Fotogalerie 1 activităţi “Şcoala altfel”

Fotogalerie 2 activităţi “Şcoala altfel”

 Fotogalerie 3 activităţi “Şcoala altfel”

admin