„Simte matematica”… în limba germană!

11760328-STANDARDJoi, 14 noiembrie 2013, 14 elevi ai şcolii noastre s-au deplasat la București la Expoziția de matematică în limba germană găzduită de Muzeul Tehnic „Dimitrie Leonida“. Această vizită a fost posibilă datorită Acordului de colaborare dintre școala noastră şi Institutul Goethe din București. Elevii au fost însoțiți de dna Preda Alina (profesor de limba germană) şi dna Bileca Alina (profesor de matematică).
Expoziția „Simte Matematica!” abordează într-un mod cu totul nou matematica. Ea devine palpabilă şi interactivă chiar şi pentru cei care o consideră cea mai abstractă dintre științe. „Simte Matematica!” este pentru toate grupele de vârstă, chiar şi fără o iniţiere prealabilă, toate experimentele fiind prezentate interactiv. Expoziţia i-a uimit şi i-a făcut să reflecteze şi să se întrebe: „De ce?”. Şi-au dat singuri primele răspunsuri şi au înţeles ce se ascunde în spatele fenomenelor. Elevii noştri au făcut puzzle-uri, au construit poduri, au rezolvat jocuri de logică, au participat la întreceri cu mingi sau baloane de săpun. Toate în strânsă legătură cu matematica!
Partener al Institutului Goethe este Mathematikum din Gießen – primul muzeu interactiv de matematică.
Pasionaţilor de matematică şi germană le oferim link-urile:

Comments are closed.