Tradiţii germane – Sfântul Martin

IMG_0441Elevii claselor 5B şi 6B au desfăşurat o interesantă activitate care se înscrie în calendarul tradiţiilor germane prin marcarea sărbătătorii Sfântului Martin. Iniţiată şi coordonată de prof. Alina Preda, activitatea a beneficiat de prezenţa voluntarului german din şcoala noastră,  dra Henriette Rielling.

INFO: Acest obicei provine din lumea antică, din  Imperiul Bizantin, în care creștinii sărbătoreau Ziua Sfântului Martin ca pe ultima mare sărbătoare de dinaintea postului Crăciunului. În seara zilei de Sf. Martin („Martinstag”) are loc în Europa Apuseană o procesiune a copiilor, în care aceștia parcurg un anumit traseu având lămpașe în mâini și cântând cântecul lui Martin ( Martinslied). Elevii noştri au confecţionat astfel de lămpaşe bucurându-se de ineditul activităţii.

Comments are closed.