“Tradiţii renăscute” – proiect CAEJ 2014

romaniaMarţi, 3 iunie.2014, în Aula Magna a Universităţii Ovidius din Constanţa s-a desfăşurat  Festivalul de tradiţii şi obiceiuri din cadrul proiectului „Tradiţii renăscute”, ediţia a IV-a, înscris în CAEJ nr. 15/ 2014. Prin inimile şi ochii copiilor, prin tot ce au ei mai frumos, au transmis, aşa cum numai ei pot, emoţia culturii din care fac parte. Alături de grădiniţele şi şcolile partenere, la acest festival ne-au împărtăşit cultura şi obiceiurile tradiţionale partenerii din Proiectul Comenius „Children’s eyes, children’s hearts” / Ochi de copii, inimi de copii”.

În perioada 2-6 iunie 2014 a avut loc în şcoala noastră mobilitatea elevilor şi profesorilor din cele şase şcoli partenere din Polonia, Turcia, Spania, Grecia, Portugalia şi Italia din cadrul proiectului Comenius „Ochii de copii, inimi de copii” (2013-2015) care se derulează cu sprijinul financiar al Programului Sectorial Comenius al Programului „Învăţare pe Tot Parcursul Vieţii”. Pentru detalii privind proiectul Comenius aici.

  Juriul Festivalului de tradiţii şi obiceiuri din cadrul proiectului “Tradiţii renăscute” a fost alcătuit din:

 • Preşedintele juriului, lector univ. dr, Mihaela Modoran, Facultatea de Ştiinţele Educaţiei
 • Prodecan, Facultatea de Ştiinţele Educaţiei, Conf. univ. dr. Daniela Căprioară
 • Inspector şcolar pentru înv. primar, prof. Mihaela Anghelescu
 • Conf. univ. dr. Mariana Dumitru, Facultatea de Ştiinţele Educaţiei

 Aici rezultate finale.

 Participanţii au dovedit profesionalism, rezultatele relevând acest fapt. Coordonatorul general al proiectului „Tradiţii renăscute” aflat la ediţia a IV-a este prof. înv. primar Anca-Raluca Vasiliev. Motivaţia proiectului este dată de contextul cotidian care îndepărtează tânăra  generaţie  de  valorile   morale,   tradiţionale. Ca  urmare, revigorarea tradiţiilor strămoşeşti, sănătoase, reprezintă un deziderat central al educaţiei şi al proiectului educativ judeţean „Tradiţii renăscute”.

Organizatorii proiectului sunt: Universitatea Ovidius din Constanţa, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Şcoala Gimnazială nr.29 ,,Mihai Viteazul” Constanţa

Coordonatorii proiectului:

 • Prof. Anghelescu Mihaela- inspector şcolar pentru învăţământ primar
 • Prof. Seucea Lavinia- inspector şcolar pentru învăţământ primar
 • Prof. Dragomir Anca Iuliana- inspector  specialitatea geografie
 • Prof. univ. dr. Frunză Virgil- decan,  Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Universitatea Ovidius din Constanţa
 • Conf. univ. dr. Căprioară Daniela- prodecan, Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Universitatea Ovidius din Constanţa
 • Lect. univ. dr. Modoran Mihaela- Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei, Universitatea Ovidius din Constanţa
 • Prof. Badea Daniela- director, Şcoala Gimnazială nr. 29 ,,Mihai Viteazul” Constanţa
 • Prof. înv. primar Vasiliev Anca-Raluca – coordonator general, Şcoala Gimnazială nr.29 ,,Mihai Viteazul”  Constanţa

Echipa de proiect:

 • Prof. înv. primar Răileanu Gabriela – Şcoala Gimnazială nr. 29 ,,Mihai Viteazul” Constanţa
 • Prof. înv. primar Rusu Elena – Şcoala Gimnazială nr. 29 ,,Mihai Viteazul” Constanţa
 • Prof. Manole Andreea –  Şcoala Gimnazială nr. 29 ,,Mihai Viteazul” Constanţa
 • Prof. Burduţă Ina –  Şcoala Gimnazială nr. 29 ,,Mihai Viteazul” Constanţa
 • Manea Cornelia – secretar, Şcoala Gimnazială nr. 29 ,,Mihai Viteazul”  Constanţa
 • Ghiță Corina – informatician, Şcoala Gimnazială nr. 29 ,,Mihai Viteazul”  Constanţa

Comments are closed.