Un parteneriat de succes pentru limba germană

2013 Constan+¢a - Scoala Generala nr. 29 Mihai Viteazul (18)Marți, 29 octombrie  2013, Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa a primit vizita reprezentatului Ambasadei Germaniei la București, domnul Dieter Jaeschke, consultant de specialitate şi coordonator pentru limba germană pentru sudul şi nordul României şi pentru Republica Moldova, în prezenţa doamnei inspector de limbi moderne Manuela Butuman, din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean Constanţa.

Themenlogo_ZFAŞcoala intenţionează să devină partener al Ministerului Culturii din Germania, reprezentat de Die Zen­tral­stel­le für das Aus­lands­schul­we­sen (Agenția Centrală a Școlilor din Străinătate).

Vizita funcţionarului german a avut ca scop analiza oportunităţii acestui parteneriat, în condiţiile în care limba germană se studiază în Şcoala Gimnazială nr. 29 încă de la înfiinţarea sa, în 1968…

logo dsdAvantajul deosebit al acestui parteneriat îl reprezintă viitoarea acreditare a  Şcolii Gimnaziale nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa pentru susţinerea examenului DSD 1 (Deutsches Sprachdiplom 1), nivelul B1 (conform Cadrului european comun de referinţă pentru limbi străine), cel mai probabil începând de anul viitor. (În prezent, singura unitate şcolară din judeţul Constanţa acreditată DSD este prestigiosul Colegiu Naţional „Mircea cel Bătrân”…)

Școala urmează să fie sprijinită cu materiale didactice autentice, cărţi, CD-uri şi aparatură pentru derularea orelor de limba germană în condiţii optime.

Coordonatorul parteneriatului la nivelul şcolii este doamna profesor Alina Preda, care a declarat că „în acest moment există aproximativ 1.000 de şcoli în întreaga lume implicate în promovarea limbii germane, iar dintre aceste majoritatea sunt colegii, puține  fiind şcolile gimnaziale care se încumetă în demararea unui astfel de proiect. Este un proiect ambiţios al şcolii, care oferă posibilitatea obţinerii unei diplome de limba germană, participarea la diferite proiecte şi schimburi de elevi.

Acest proiect continuă în mod firesc o altă inițiativa a doamnei profesor Alina Preda, şi anume demararea proiectului de predare a fizicii în limba germană.

Comments are closed.