Ziua Internaţională a Mării Negre – 31 octombrie

016Elevii şcolii noastre au sărbătorit cea de a XVII-lea ediţie a Zilei Internaţionale a Mării Negre prin crearea de desene, colaje tematice, producţii literare şi prin participarea la două competiţii: Concursul Internațional „Copiii şi Marea”, organizat de Liceul Teoretic „Callatis” din Mangalia, şi Concursul Naţional „Marea… mare”, organizat de Şcoala Gimnazială nr. 39 „Nicolae Tonitza” din Constanţa… Lucrările elevilor de la gimnaziu au fost îndrumate de prof. Andreea Manole, prof. Burduţă Ina, prof. Cantaragiu Camelia, prof. Carmen Guguş, prof. Mădălina Nicolae. Vom reveni cu rezultatele!

La ciclul primar elevii claselor PB (înv. Ghiban Ioana) şi 3C (înv. Enuţă Primavera) au amenajat expoziţii tematice în sălile de curs.

Ziua de 31 octombrie a fost declarată  Ziua Internaţională a Mării Negre  în anul 1996, când cele şase ţări riverane – Bulgaria, Georgia, România, Rusia, Turcia şi Ucraina – au semnat Planul Strategic de Acţiune (PSA) pentru Marea Neagră, un document ce conţine cel mai complet set de strategii şi măsuri pentru salvarea şi reabilitarea zonei.

Comments are closed.