Ziua Mondială a Apei – 22 martie 2014

apa2Cu ocazia Zilei Mondiale a Apei, S. C. RAJA S. A. Constanţa în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Constanţa a organizat concursul de pictură şi desen “Apa este viaţă”, adresat elevilor din clasele I-IV din instituţiile de învăţământ din municipiul Constanţa.

Elevii noştri au obţinut următoarele rezultate:

  • Premiul III Rusu Alina clasa 4D, prof. înv. primar Vasiliev Raluca
  • Menţiune Mâţă Daria clasa 2B, prof. înv. primar Rădulescu Renata
  • Menţiune Popescu David clasa 2B, prof. înv. primar Rădulescu Renata
  • Menţiune Cobzaru Lucian clasa 3A, prof. înv. primar Rusu Elena
  • Menţiune Vasile Ioana clasa 3C, prof. înv. primar Enuţă Primavera
  • Menţiune Bordea Vlad Cristian clasa 3D, înv. Dumitrache Dorina

Felicitări!

Ziua de 22 martie a devenit Ziua Mondială a Apei în decembrie 1992 datorită deciziei luate în cadrul Conferinţei Naţiunilor Unite pentru Mediu şi Dezvoltare. În România, această zi se sărbătoreşte din anul 1993.

Sărbătorirea Zilei Mondiale a Apei are ca scop aducere în atenția opiniei publice a problemelor legate de necesitatea protejării cantitative și calitative a apelor și de a pune în adevărata lumină rolul, îndatoririle și responsabilitățile celor cu atribuții în întreținerea, valorificarea și protejarea surselor de apă. În fiecare an, sărbătorirea se face sub un slogan, anul ,acesta fiind Apa este viaţa!

Comments are closed.