Cupa Unirii la Şah – ediţia a X-a

20160122_180446Elevii şcolii noastre au aniversat Mica Unire a Principatelor Române prin tradiţionala competiţiei de şah, vineri, 22 ianuarie 2016. Parte a proiectului “Prin şah ne descoperim”, înscris în Calendarul Activităţilor Regionale al ISJ Constanţa, competiţia “Cupa Unirii” se află la a X-a ediţie sub coordonarea prof. înv. primar Renata Rădulescu. Partenerul permanent al proiectului, Asociaţia Judeţeană de Şah, prin prof. Claudiu Iordache, a asigurat o organizare şi un arbitraj profesionist. Competiţia a avut două secţiuni: primar (la nivelul fiecărei şcoli partenere a proiectului) şi gimnaziu (în şcoala noastră). Participanţii la secţiunea gimnaziu, elevi de la şcolile nr. 17 “Ion Minulescu”, nr. 18 “Jean Bart”, nr. 37, nr. 29 “Mihai Viteazul” şi nr. 43 “Ferdinand”, şi-au demonstrat abilităţile de strategie şahistă de-a lungul a cinci runde extrem de disputate.

Clasamentul de la gimnaziu a fost următorul:

Premiul I

  • Jitea Andrei – Şc. nr. 17

Premiul al II-lea

  • Alexe Octavian şi Bonciu Sabina – Şc. nr. 17
  • Isai Mario şi Borea Octavian -Şc. nr. 18
  • Vulpe Mihnea – Şc. nr. 29
  • Bajdechi Alexandru – Şc. nr. 37

Premiul al III-lea

  • Cotigă Alexandru, Vlăsceanu Mihai, Mărăşescu Alexandru, Neagu Costin, Hapliuc Ştefan, Tudorache Ştefan – Şc. nr. 29
  • Hagiu Robert şi Grecu Călin – Şc. nr. 43
  • Giumba Liviu – Şc. nr. 37
  • Fotu Cristian – Şc. nr. 18

Rezultatele participanţilor de la secţiunea gimnaziu se regăsesc pe www.chess-results.com, arhivă internaţională dedicată turneelor şi olimpiadelor de şah din întreaga lume la următorul link: http://www.chess-results.com/tnr204754.aspx?lan=1

10 ani de şah pentru 157 de ani de la Unirea Principatelor Române!

 

admin