Înscriere clasa pregătitoare 2021-2022

Raport cu locurile rămase libere după prima etapă

1. De ce Școala Gimnazială nr.29 “Mihai Viteazul”?

 • Seriozitate și performanță
 • Rezultate excelente la Evaluare Națională
 • Limba germană intensiv, limba engleză intensiv, sală de sport proprie
 • Echipă excepțională de cadre didactice
 • 4 clase pregătitoare cu 4 cadre didactice titulare

2. Înscriere clasa pregătitoare 2021-2022:

 • Perioada de înscriere la clasa pregătitoare pentru anul școlar 2021-2022: 29 martie – 28 aprilie 2021
 • Completarea fișelor se realizează la sediul unității de învățământ – în intervalul orar 8,00-18,00 (luni-joi), respectiv 8,00 – 17,00 (vineri) – și online – la adresa: https://inscriere.edu.ro/cerere/ (Mesaj pentru părinți: Atenție! Completarea acestei cereri de înscriere online nu garantează înscrierea copilului dumneavoastră în unitatea de învățământ și nu elimină obligativitatea de a vă prezenta la unitatea de învăţământ unde doriţi înscrierea cu dosarul complet al copilului, în vederea validării prezentei cereri. Acest formular vă permite doar să vă prezentați la școală cu datele copilului pre-completate, scurtând timpul de așteptare al dumneavoastră și al celorlalți părinți.)
 • Validarea fișelor se realizează la sediul unității de învățământ – în intervalul orar 8,00-18,00 (luni-joi), respectiv 8,00 – 17,00 (vineri)
 • În vederea asigurării fluenței procedurilor și a evitării aglomerației, completarea și/sau validarea fișelor de înscriere se va face pe baza unei programări. Pentru realizarea acestei programări vă rugăm să completați chestionarul atașat https://forms.gle/9JYLE3TCAbEavix29, iar noi vă vom confirma data și ora alese de dumneavoastră prin e-mail (verificați și în SPAM primirea e-mail-ului) de la adresa corina@scoala29mihaiviteazul.ro. Vă rugăm să respectați această programare!
 • Ordinea în care se face programarea telefonică pentru completarea și/sau validarea cererilor-tip de înscriere sau în care se prezintă părinții/tutorii/reprezentanți legali pentru completarea și/sau validarea cererilor-tip de înscriere nu presupune crearea unei liste de preînscriere și/sau acordarea unei priorități la înscriere

3. Condiții de înscriere:

 • Copii care împlinesc vârsta de 6 ani până la data de 31 august 2021
 • Copii care împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021 inclusiv, dacă dezvoltarea lor psihosomatică este corespunzătoare

4. Acte necesare:

 • Cererea–tip de înscriere
 • ANEXA 3 a Metodologiei de înscriere – doar cei care optează pentru completarea cererii on-line
 • Act de identitate al ambilor părinți – original și copie
 • Certificat de naștere al copilului – original și copie
 • Pentru copilul care împlinește vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021 inclusiv și a frecventat grădinița recomandarea pentru înscrierea la clasa pregătitoare eliberată de unitatea de învățământ cu nivel preșcolar
 • Pentru copilul care împlinește vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021 inclusiv care nu a frecventat grădinița o copie a documentului prin care CJRAE comunică rezultatul pozitiv al evaluării dezvoltării psihosomatice a copilului și recomandă înscrierea la clasa pregătitoare
 • Părinții divorțați depun la înscriere o copie a hotărârii judecătorești definitive din care rezultă modul în care se exercită autoritatea părintească și unde a fost stabilită locuința minorului
 • Copie certificat de deces dacă unul din părinți este decedat
 • Sentință judecătorească dacă copilul este în plasament
 • Certificat medical de încadrare în grad de handicap în cazul copiilor cu cerințe educaționale speciale
 • Actele se pun într-o folie de plastic

CIRCUMSCRIPȚIE ȘCOLARĂ ȘCOALA NR.29

https://www.edu.ro/inscriere-invatamant-primar

Anexa 1 Metodologie înscriere învățământ primar 2021_2022.pdf

Anexele 1, 2 și 3 ale metodologiei de înscriere.pdf

Anexa 2 Calendar_înscriere_primar_2021_2022.pdf

Evaluare psihosomatică

TELVERDE județean

Galerie foto: