Ziua Europeană a Limbilor – 26 septembrie 2015

WP_20151002_003Elevii noştri au marcat Ziua Europeană a Limbilor Străine prin mai multe activităţi specifice. Sub îndrumarea prof. Ionela Popa, prof. Violeta Lefter şi prof. Alina Preda s-a evidenţiat importanţa cunoaşterii unei limbi străine în contextul unei lumi globalizante. Elevii au pregătit prezentări power-point în care au subliniat  diversitatea culturală şi lingvistică a Europei şi  au oferit detalii inedite despre ţări ale Europei prin intermediul unor colaje pregătite cu mult drag şi îndemânare.Activităţile au marcat cea de-a paisprezecea aniversare a Zilei Europene a Limbilor Străine, 26 septembrie, sărbătorită din 2001 (Anul European al Limbilor Străine), la inițiativa Consiliului Europei (47 de state membre) şi a Uniunii Europene (28 de state membre).

admin