“Cupa 1 Iunie la şah” şi-a desemnat câştigătorii – 2017

„Cupa 1 Iunie la şah” şi-a desemnat câştigătorii în urma desfăşurării competiţiei organizate de Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa în  data de 9 iunie 2017, în cadrul  proiectul CAER nr. 1248 /2017 „Prin şah ne descoperim”, ediţia a XI-a, coordonată de către prof. Renata Rădulescu şi arbitrată de prof. Claudiu Iordache, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Şah.

Clasamentul a fost următorul:

  • Locul I: Şcoala Gimnazială nr. 18 „Jean Bart”: Isai Mario, Borea Octavian, Zăbavă Călin
  • Locul al II-lea: Şcoala Gimnazială nr. 17 „Ion Minulescu”: Bonciu Sabina, Jitea Andrei, Cocoș Dana Nicoleta
  • Locul al III-lea: Şcoala Gimnazială nr. 43 „Ferdinand”: Roșcan Rareș, Grecu Călin, Hagiu Robert
  • Menţiunea I: Şcoala Gimnazială nr. 12 „B.P. Hasdeu”: Menlibai Deniz, Herghiligiu Ionuț, Ghiuri Ionuț
  • Menţiunea a II-a: Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul”: Tudorache Ștefan, Neagu Costin, Danielescu Eduard
  • Menţiunea a III-a: Şcoala Gimnazială nr. 16 „M.I. Dobrogianu”: Niță Andrei, Iancu  Iulia, Pascu Mihail

O adevărată tradiţie a şcolii noastre, competiţiile de şah continuă să atragă, într-o perioadă din ce în ce mai digitalizată, pe copii în sportul nobil al minţii. Ne bucurăm să vedem că tabla de şah a devenit în această după amiază mai importantă decât tableta.

Felicitări tuturor elevilor şi profesorilor participanți!

 

admin