“Human Skills for Human Life” – proiect Erasmus+

În cadrul şcolii noastre se va desfăşura în perioada 01. 12.2017 – 30.06.2018 proiectul “Human Skills for Human Life”, proiect iniţiat de Asociaţia pentru promovarea educaţiei creativ ecologice şi a abilităţilor inovative Creative  şi finanțat de Uniunea Europeana prin programul Erasmus+.

Proiectul îşi propune să sprijine incluziunea socială în mediul şcolar prin găzduirea a patru voluntari din Spania şi Georgia.  În cadrul proiectului se vor desfăşura ateliere de exprimate emoţională prin drumming, în cadrul cărora participanții vor afla despre emoții, despre convingeri, ce sunt ele și cum ne afectează viața de zi cu zi, dar şi ateliere de dezvoltare personală, intitulate

“Dirigenţie creativa”, unde elevii vor afla noi informaţii despre asertivitate (ce este, cat de importante sunt emoțiile, învăţăm sa le denumim verbal, învăţăm când şi cum le exprimam şi ce spun ele atunci când apar, învăţăm sa ne prezentam, sa ne exprimam nevoile şi cerințele), prin metode non formale: joc de rol, mim, construcții din spaghete, prezentări video, elemente de teatru etc. În plus, vor avea loc activităţi multiculturale la orele de limbi străine (engleza-germana) ce le vor oferi elevilor ocazia să îşi îmbunătăţească competenţele lingvistice şi interculturale.

 

admin