La mulţi ani, dragă Şcoală! – 8 noiembrie 2016

Ziua Şcolii este un moment de bucurie şi de bilanț. Moment în care ne analizăm performanţele şi privim cu încredere în viitor.

Având în vedere anul şcolar precedent, ne mândrim cu cei 56 de absolvenţi ai claselor a VIII-a. Toţi au fost admişi la liceu (48 prin repartiţie naţională computerizată şi 8 absolvenţi au intrat fără repartiţie computerizată, la licee vocaţionale).

Dintre cei 48 de absolvenţi, 35 au fost admişi în urma repartiţiei computerizate la licee teoretice, adică un procent de 72,91%. Şi referindu-ne tot la cei 48 de absolvenţi, 22 dintre ei au fost admişi la cele trei licee de top din Constanţa, adică un procent de 45,83%, astfel: Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân”: 11, Liceul Teoretic “Traian”: 8 şi Liceul Teoretic “Ovidius”: 3.

Ne bucurăm că din septembrie 2016 îşi desfăşoară activitatea în şcoala noastră, alături de profesoara din Germania, dna Barbara Baltzer, şi un voluntar german – dra Franziska Schmitt, elevii noştri având astfel oportunitatea de a învăţa limba germană cu doi vorbitori nativi. În fiecare an elevii noştri susţin gratuit examenul cu certificare internaţională de cunoaştere a limbii germane, nivel B1 (DSD 1)

Ne mândrim cu zecile de premii obţinute la concursurile şi olimpiadele şcolare atât de către elevii ciclului primar, cât şi de către elevii ciclului gimnazial.

Dovadă a încrederii de care se bucură actul educaţional din derulat şcoala noastră în comunitate, numărul elevilor înmatriculaţi a crescut în mod constant, în ultimii şase ani, astfel: în anul şcolar 2010-2011 – 721 de elevi, în anul şcolar 2011-2012 – 746 de elevi, în anul şcolar 2012-2013 – 809 de elevi, în anul şcolar 2013-2014 – 835 de elevi, în anul şcolar 2014-2015 – 908 de elevi, pentru a ajunge în acest an şcolar, 2016- 2017 la 996 de elevi.  

Mulţumim pentru încrederea cu care ne onoraţi în mod constant. Împreună am putut surmonta toate adversităţile inerente poziţiei de lider pe care, cu mândrie, se situează Şcoala noastră în rândul comunităţii educaţionale din judeţul Constanţa.

La mulţi ani, dragă Şcoală!

La mulţi ani, dragi elevi şi profesori!

La mulţi ani, dragi părinţi!

admin