Erus … a învăţat în şcoala noastră!

20161214_154525-1Trei clase primare au participat în urmă cu patru ani la un proiect inedit din care s-a născut  cartea „Erus şi Valea Răbdării”, scrisă de către Alec Blenche, consilier nutriţionist, fondator al site-ului ViaţaVerdeViu şi … absolvent al şcolii noastre în anul 1990.

Cartea este scrisă în urma desfăşurării proiectului „Fii verde” pe care  Alec Blenche l-a derulat la clasele doamnelor învăţătoare Ioana Ghiban, Raluca Vasiliev şi Catrinel Grosu.

“Erus şi Valea Răbdării” înfăţişează călătoria unui băiețel pe nume Erus prin Valea Răbdării în care învaţă ce este… răbdarea, dar şi importanţa unei alimentaţii sănătoase, importanţa unei familii, importanța unei prietenii şi multe alte lucruri esenţiale în viaţă, într-o aventură cu rime, cântecele, mister, fructe, iepuri şi multe alte personaje drăgălașe.

Cartea a avut lansarea în acest an, iar autorul a revenit în şcoala noastră pentru a împărtăşi cu elevii noştri bucuria unui proiect împlinit.

admin